www.amnoimen.ir
نويسنده: حميده احمديان راد

    اجداد ما كسب و كارهاي خانگي داشتند. با گسترش صنايع و ادارات اين نوع كسب و كار افول كرد. حالامدتي است كه كسب و كارهاي خانگي به سرعت در جهان روبه گسترش گذاشته اند. گسترش كسب و كارهاي خانگي در ايران هم بي ترديد مي تواند ميزان بيكاري را كاهش دهد و از هزينه هايي كه دولت صرف ايجاد شغل مي كند بكاهد.
    
    در كشور ما هم بايد به شكل جدي به كسب و كارهاي خانگي توجه كرد. اين را آماري كه يك كارشناس كارآفريني در اختيار روزنامه قرار مي دهد ثابت مي كند. مطالعات دولتي در آمريكا نشان مي دهد كه بيش از ۵۰ درصد كل شركت ها براساس كسب و كارهاي خانگي بنا شده اند و ۳۰۰ ميليارددلار درآمد خلق مي كنند!
    * مردان بيش از زنان كسب و كار خانگي انجام مي دهند
    اخيراً يكي از مديران دولتي خواستار آن شد كه با وجود فناوري هاي نوين، زنان به آموزش اين فناوري ها اهتمام ورزند و كسب و كارهاي خانگي ايجاد كنند. اين پيشنهاد بسيار خوبي براي زنان ايراني است كه به سرعت ميزان تحصيلاتشان در حال گسترش است. اما نكته ديگري كه بايد به آن توجه داشت اين است كه برخلاف تصور رايج كسب و كار خانگي مختص زنان نيست.
    سوده راد كارشناس ارشد كارآفريني مي گويد: «برخلاف اين تصور كه كسب و كارهاي خانگي بيشتر توسط زنان، به صورت پاره وقت و اغلب در كارهاي توليدات دستي و هنري انجام مي گيرد، نتايج تحقيقات در استراليا نشان داده كه عاملان كسب و كار خانگي واقعي، تاجران مرد هستند كه تمام وقت خود را به كسب وكارشان اختصاص داده اند و سال هاست كه در عرصه تجارت فعاليت مي كنند. اين افراد تا پنج نفر را هم به كار گرفته اند.» البته در كشورهايي كه به پيشرفت و توسعه اهميت زياد مي دهند، زنان زيادي هم در عرصه كسب و كارهاي خانگي به فعاليت مي پردازند.
    سينا اميري كارشناس مديريت مي گويد: «مدتي است كه در كشور چين خانه ها به نحوي دكوربندي مي شوند كه زنان چيني بتوانند در بخشي از خانه به كسب و كار بپردازند.»
    يك شهروند تعريف مي كند كه يك بانوي آلماني چند سال پيش شروع به ساختن عروسك هاي پارچه اي در خانه كرد. وي حالاكارگاه بزرگي ايجاد كرده و به افراد زيادي ساخت اين نوع عروسك را آموزش مي دهد. قيمت يك عروسك بسيار كوچكي كه توسط وي روانه بازار مي شود ۲۰ يورو است و با اين همه طرفداران زيادي دارد.» كارشناسان اعتقاد دارند كه در كشور ما كه سابقه بسيار زيادي در زمينه صنايع دستي و خانگي دارد، اين نوع از كسب و كار مي تواند به سرعت گسترش پيدا كند. كما اين كه هم اينك هم بسياري در اين عرصه فعاليت مي كنند.
    * اهميت اقتصادي ـ اجتماعي كسب و كارهاي خانگي
    براساس تعاريف علمي هر نوع فعاليت اقتصادي در محل سكونت شخصي كه با استفاده از امكانات و وسايل منزل راه اندازي شود كسب و كار خانگي است. اين نوع از كسب و كار هم از نظر اشتغالزايي و هم به خاطر نوآوري هايي كه در عرضه محصولات و خدمات صورت مي دهد به يكي از بخش هاي حياتي اقتصادي كشورهاي پيشرفته تبديل شده است.
    سوده راد مي گويد: «افزايش تعداد كسب و كارهاي خانگي دلايل زيادي داشته است كه شامل افزايش استفاده از اينترنت، ركودهاي اقتصادي، كوچك سازي شركت ها و توجه بيشتر به مباحث خانواده و نيز بهبود تصوير كسب و كارهاي خانگي بوده است. در اين ميان نقش اينترنت برجسته بوده است. اينترنت زندگي مردم را تغيير داده و انقلابي در روش هاي اداره شركت ها به وجود آورده است. كسب و كارهاي خانگي اغلب توسط كارآفرينان، بدون كاركنان اضافي اداره مي گردد و مي تواند محصولات را به صورت جهاني بازاريابي كند. سايت هاي حراج ـ فروش اينترنتي فرصت هاي زيادي را براي كارآفريناني كه كسب و كارهاي خانگي دارند، فراهم كرده است. از مهم ترين مزاياي كسب و كارهاي خانگي كاهش رفت و آمد است كه وقت گير، استرس زا و گران است. كارآفرينان خانگي اغلب با مشتريانشان ملاقات نمي كنند و مي توانند در خانه شان بنشينند و كار كنند. بي آن كه نياز داشته باشند دائماً پوشش خوب و گراني به تن داشته باشند. از طرفي هم بسياري از افرادي كه كسب و كارهاي خانگي به راه مي اندازند، اين كار را به خاطر تمايل به ايجاد توازن ميان كار و زندگي خانوادگي انجام مي دهند. بررسي ها نشان مي دهد كه نسل جديد كاركنان آمريكايي، تمايلي به كار كردن در ساعت هاي طولاني در شركت ها ندارند و كسب و كار خانگي مي تواند زمان بيشتري را براي گذران وقت با خانواده به وجود آورد. البته ذهنيت ها هم نسبت به اين نوع از كسب و كار تغيير كرده و كاركردن در خانه بيش از پيش معمول مي گردد. كسب و كار خانگي معايبي هم دارد كه از جمله ايزوله شدن به خصوص در مراحل اوليه كسب و كار و پيش از اين كه مشتريان خوبي ايجاد شود، است. توان كارآفرين در غلبه براين مشكل مي تواند عامل موفقيت يا شكست او در كارش شود. به هر حال در جهان، اين ديدگاه كه كسب و كارهاي خانگي، كارهاي تفريحي هستند و در نتيجه چندان جدي نيستند روبه افول است چرا كه كسب و كارهاي خانگي نوعي از كسب و كارها هستند كه به ثروت اقتصادي جامعه و سرمايه اجتماعي آن كمك مي كنند. كسب و كار خانگي موجب كاهش نشت اقتصادي محلي به مناطق ديگر مي شود و افراد محلي خودشان در منطقه خودشان كار مي كنند و از نظر استخدامي خودكفايي به وجود مي آيد و رشد اقتصادي محلي پايدار تسهيل مي شود. به اين ترتيب پتانسيلي براي ترويج كسب و كارهايي كه فرصت هاي اشتغال محلي يا بومي خلق مي كنند به وجود مي آيد.»
    وي مي افزايد: «براساس مطالعاتي كه در كشور استراليا انجام شده مشخص شده كه كسب وكارهاي خانگي بزرگ ترين گروه كسب و كار در اين كشور است به طوري كه ۶۷ درصد كل كسب و كارهاي كوچك و ۵۸ درصد همه كسب و كارها را كسب و كارهاي خانگي تشكيل مي دهد. به علاوه رشد اين نوع كسب و كار هم بسيار سريع شده. همين آمار اهميت اين بخش را در كمك به اقتصاد ملي نشان مي دهد. به هر صورت با اين كه كسب و كار خانگي پديده جديدي نيست اما رشد فناوري جديد، كار در خانه را حالاچه به صورت كارمند يا كارآفرين ساده تر كرده است. اين نوع از كسب و كار براي افرادي در مكان هاي دورافتاده، افرادي كه به خاطر مشكلات جسماني و فيزيكي در شرايط عادي قادر به يافتن شغل نيستند و زناني كه مسئوليت خانوادگي دارند نيز بسيار مفيد است. به ويژه صنايع نوظهوري مانند فناوري اطلاعات يا آي تي كه در آن جنسيت نيز مطرح نيست مي تواند براي هر دو جنس اشتغال ايجاد كند.»
    * يك فرصت طلايي
    كارشناسان به دلايل زيادي اعتقاد دارند كه كسب و كارهاي خانگي در ايران زمينه رشد زيادي دارد. تحصيلات بالاي زنان و علاقه آنان براي استفاده از تخصصشان، هزينه هاي بسيار گران فضاهاي تجاري و اداري، نگراني از بابت تربيت فرزندان و مقتضيات محيط سنتي به ويژه براي زنان، از عمده دلايلي است كه مي تواند به گسترش كسب و كارهاي خانگي به ويژه براي زنان بينجامد. همين كه بتوانيد در خانه بمانيد، مجبور نباشيد ساعت ها در ترافيك و خيابان هاي شلوغ و آلوده وقت تلف كنيد و از محيط هاي استرس زاي اداري و تجاري دور باشيد، كافي است كه به كسب كارهاي خانگي به عنوان زمينه مناسب اشتغال بينديشيد. البته دست زدن به كسب و كار خانگي مانند هر سرمايه گذاري ديگري ويژگي هاي خاصي را مي طلبد.
    دكتر شريف اديب سلطاني اقتصاددان مي گويد: «سرمايه گذاري امنيت مي خواهد. اگر اين اطمينان وجود داشته باشد كه قانون و جامعه آن را مورد تعرض قرار نمي دهد، سرمايه گذاري انجام مي شود. ريسك هم از عوامل مهم است. فردي كه كسب و كاري را شروع مي كند بايد ريسك پذير باشد. چنين كسي خودش را به آب و آتش مي زند و از اين كه ضرر كند باكي ندارد و درواقع دل و جرأت دارد.»
    اين در شرايطي است كه به طور كلي كسب و كارهاي خانگي ريسك كمتري دارند. همين كه هزينه خريد يا اجاره يك واحد تجاري و اداري را از فهرست هزينه ها كم كنيم، خود به خود ميزان ريسك كاهش مي يابد. البته اين كسب و كارها هم ريسك هاي خود را دارند.
    سينا اميري كارشناس مديريت مي گويد: «حالاكه بحث صرفه جويي در مصرف انرژي بالاگرفته، كسب و كارهاي خانگي به ميزان زيادي مي تواند به اين كار كمك كند. رونق كسب و كارهاي خانگي باعث مي شود از ميزان رفت وآمدها كاسته شود و آلودگي هوا كم شود و در مصرف انرژي هم صرفه جويي شود. براساس يك اصل مديريت وقتي كارمندان در شركت ذينفع باشند، مقدارخيلي زيادي از محدوديت هاي فردي را به خلاقيت هاي فردي تبديل مي كنند. همين امر در كسب و كارهاي خانگي هم مصداق دارد. چون در اين كسب و كار هم هر كس يك انگيزه شخصي دارد و فرد بدون اين كه زور بالاي سرش باشد، كارش را جلو مي برد و با اين كار توليد ناخالص داخلي كشورش را هم بالامي برد. البته كسب و كارهاي خانگي مستلزم تمهيداتي نيز هستند. يكي از اين مقدمات رد وبدل شدن اطلاعات است. در حال حاضر در كشور فرانسه ۴۰۰ نوع پنير و بالاي ۱۳۰۰ مارك پنير وجود دارد. علتش اين است كه زماني كه ناپلئون در فرانسه حكومت مي كرد گفت مردم بايد از همديگر و دولت هم بايد از مردم خبر داشته باشد. به اين ترتيب مشخص شد كه به عنوان مثال در فلان ده چه نوع پنيري و چگونه توليد مي شود و به اين ترتيب همين رشته پنيرسازي بسيار رشد كرد. در ايران هم با توجه به تنوع محصولات چنين كاري امكان پذير است.از طرفي هم مردم بايد بياموزند كه حتي اگر به طور فيزيكي با هم در يك جا حضور نداشته باشند باز هم مي توانند كار تيمي انجام دهند.»
    كسب و كارهاي خانگي مانند عصر پيش از انقلاب صنعتي جاي خود را به ميان مردم باز كرده است. اين نوع از كسب و كار در كشورهاي پيشرفته گسترش زيادي پيدا كرده است. ما نيز مي توانيم به اين نوع از كسب و كار به صورت يك فرصت طلايي نگاه كنيم.
    
    
    
     حميده احمديان راد
 
منبع :روزنامه ايران > شماره 3718 30/5/86 
+ نوشته شده توسط رومی در شنبه بیست و هشتم آذر 1388 و ساعت 12:29 |

www.amnoimen.ir

این نوع کسب و کار جدید بوده و با پیدایش کامپیوتر ، اینترنت، و توسعه ی جامعه ی خدماتی به عنوان یکی از سریع ترین کسب و کارها از نظر تعداد، سود و حجم در عرصه تجارت جهانی مطرح هستند.

 تفاوت كسب و كار اينترنتي با تجارت الكترونيكي
بسياري از افراد، كسب و كار اينترنتي (E-Business) را با تجارت الكترونيكي (E-Commerce) اشتباه مي گيرند در حاليكه اين دو مبحث با يكديگر متفاوتند. به عبارتي E-Business به مجموعه فعاليتهاي مربوط به كسب و كار از جمله مباحث بازاريابي، مالي، خريد و فروش، ارتباط با مشتريان، خدمات پس از فروش، همكاري با سرمايه گذاران و... كه از طريق شبكه اينترنت انجام مي‌گيرد اطلاق مي‌شود در حاليكه E-Commerce تنها شامل مسائل مربوط به خريد و فروش از اينترنت مي باشد و خود، زيرمجموعه اي از E-Business است.

انواع كسب و كارهاي اينترنتي
امروزه، كسب و كارهاي اينترنتي بسيار متنوعند. اما به طور كلي آنها را مي‌توان آنها به 10 گروه عمده تقسيم بندي كرد:
1- ايجاد اجتماعات آنلاين
2- خريد، فروش و حراج كالاهاي مختلف
3- تبليغات اينترنتي
4- ارائه خدمات تخصصي به ديگران
5- ايجاد امپراطوري اطلاعات، اخبار و آموزش
6- تهيه و ارائه نرم افزارهاي مختلف
7- چند رسانه اي يا مالتي مديا
8- پيوستن به شبكه هاي واسطه گري
9- خدمات مربوط به ايميل
10- سرمايه گذاري مشترك

کسب و کار اینترنتی چیست؟
کسب و کار اینترنتی به فروش محصولات یا خدمات در اینترنت گفته می شود. این نوع کسب و کار به سرعت در اقتصاد امروز رشد و پیشرفت کرده است. خرید و فروش اینترنتی به کوچکترین کسب و کارها نیز این امکان و فرصت را می دهد که به مخاطبان خود در سطح جهانی با حداقل هزینه دسترسی پیدا کنند. امروزه بیش از 900 میلیون نفر در سطح دنیا از اینترنت استفاده می کنند. 69 درصد از این جمعیت، در طول 90 روز، دست کم یک خرید از اینترنت داشته اند.
یک سایت اینترنتی، تنها برای فروش محصول یا خدمات به کار نمی رود، بلکه می تواند نقشها و کارکردهای مختلفی داشته باشد. اگر محصول خاص و منحصر به فردی دارید که در دیگر نقاط دنیا وجود ندارد، می توانید با معرفی آن محصول در سایت خود، دیگران را از وجود آن مطلع کنید و از این طریق به اهداف خود دست یابید.
زیبایی اینترنت در این است که مخاطبان آن در سرتاسر دنیا پراکنده اند و این امر می تواند به معنای وجود مشتریان بالقوه برای شما باشد. این نوع بازار، هیچ موقع بسته نمی شود. مشتریان شما می توانند به صورت 24 ساعته به اطلاعات کسب و کارتان دسترسی پیدا کنند. شما نیز می توانید هر چند بار و با هر فاصله ای که بخواهید ، اطلاعات مورد نظرتان را درباره ی فعالیتها و فروشگاهتان در صفحات اینترنت جای دهید. مهمتر از این، شما می توانید کاتالوگی از محصولات و خدماتتان را همراه تصویر و حتی فیلم در صفحات اینترنت قرار دهید. در این صورت، مشتریان بالقوه ی شما می توانند آنها را مشاهده کنند و حتی در هر ساعت از شبانه روز، سفارش خرید دهند.

راه اندازی سایت  اینترنتی
ثبت اسم اینترنتی
هر سایت اینترنتی اسم منحصر به خود را دارد. مانند  Yahoo . com  یا google . com .به اینها اسم دمین  می گویند.
این اسم منحصر به فرد است که سایت شما را از دیگر سایت های اینترنتی متمایز می سازد. ثبت اسم اینترنتی و فرستادن  آن، باعث می شود که دیگران بتوانند از طریق این اسم اینترنتی به شما دسترسی پیدا کنند. بنابراین، وقتی که شما سایت اینترنتی تان را راه اندازی کنید، کاربران اینترنت می توانند مثلاً با تایپ آدرس (( com. اسم شرکت شما. www)) در جست و جوگر صفحه ی اینترنت، شما را بیابند. شرکتهای مختلفی هستند که در زمینه ی انتخاب نام و ثبت آن در اینترنت از شما حمایت و پشتیبانی کنند.

فناوري اطلاعات

 

تعريف فناوري اطلاعات
    فناوري اطلاعات عبارتست از كاربرد رايانه‌ها و ديگر فناوري‌ها براي كار با اطلاعات. در اينجا هر گونه فناوري اعم از هر گونه وسيله يا تكنيك مد نظر است. عموماً در فناوري اطلاعات به اشتباه، كار با اطلاعات تنها از طريق فناوري‌هاي رايانه و ارتباطات و محصولات مرتبط مد نظر قرار گرفته است. بايد توجه داشت كه واژه فناوري عبارتست از مطالعه چگونگي استفاده از ساخته‌هاي بشري در دستيابي به اهداف و مقاصدي مانند ارائه محصولات و خدمات؛ اين واژه تنها به خود مصنوعات بشري اشاره نمي‌كند.

كاربرد‌هاي فناوري اطلاعات
    (1) سيستم‌هاي اطلاعات
    (2) كار با رايانه به صورت شخصي
    (3) علم و پژوهش
    (4) كنترل فرايند يا وسيله
    (5) آموزش
    (6) طراحي با كمك رايانه
    (7) هوش مصنوعي
   
سيستم اطلاعات و فناوري اطلاعات
    يك سيستم اطلاعات سيستمي براي پردازش، ذخيره، تحليل، و اشاعه اطلاعات در دستيابي به يك مقصود مشخص است. سيستم اطلاعات حتماً نبايد رايانه‌اي باشد يا از ديگر فناوري‌ها استفاده كند اگر چه امروزه استفاده از رايانه در سيستم‌هاي اطلاعات گريزناپذير است. يك كابينت نگهداري پرونده‌ها يك سيستم اطلاعات در شكل ابتدايي است. سيستم‌هاي اطلاعات حوزه‌اي متفاوت از فناوري اطلاعات است اگر چه هر دو با اطلاعات سر و كار دارند.
    اگر طبق تعريف سيستم‌هاي اطلاعات، فرايندهاي جمع‌آوري، سازماندهي، ذخيره، بازيابي و اشاعه اطلاعات مد نظر باشد آنگاه سيستم‌هاي اطلاعات حوزه‌اي وسيع‌تر از فناوري اطلاعات است چرا كه فناوري اطلاعات به نحوه استفاده از فناوري‌ها در انجام فرايندهاي فوق معطوف مي‌شود در حاليكه سيستم‌هاي اطلاعات به چيستي و چگونگي، مسائل و ابعاد سياسي، اقتصادي، فني و ملاحظات امكانپذيري، طراحي و مديريت سيستم موردنياز مي‌پردازد. اگر خود را محدود به سيستم هاي اطلاعات نكنيم آنگاه سيستم هاي اطلاعات و فناوري اطلاعات دو حوزه جدا از هم هستند.
   
کسب و کارهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات
   
1-نرم افزاری یا خدماتی
    رایانه ها و وسایل جانبی
    بسته های نرم افزاری
    تجارت کلی نرم افزار
    تجارت خرده فروشی نرم افزار
    طراحی رایانه های سیستم های یکپارچه
    پردازش رایانه ای، آماده سازی داده ها
    خدمات بازیابی اطلاعات
    مدیریت خدمات رایانه ای
    رهن و اجاره رایانه
    تعمیر و نگهداری رایانه
    خدمات مرتبط با رایانه
   
2-خدمات مخابرات
    مخابرات تلفن و تلگراف
    پخش رادیویی و تلویزیونی
    خدمات تلویزیون کابلی و انواع دیگر
   
3-سخت افزاری
    رایانه ها و وسایل جانبی
    تجارت کلی رایانه ها و وسایل جانبی
    تجارت خرده فروشی رایانه ها و وسایل جانبی
    ماشین های اداری و محاسباتی
    وسایل ضبط مغناطیسی و نوری
    لامپ های الکترونی
    قطعات الکترونیکی غیرفعال
    وسایل اندازه گیری الکتریسیته
   
4-تجهیزات مخابرات
    وسایل صوتی و تصویری خانگی
    تجهیزات تلفن و تلگراف
    تجهیزات رادیو، تلویزیون و مخابرات

 منبع : سایت خانه کارآفرینان ایران

+ نوشته شده توسط رومی در شنبه بیست و هشتم آذر 1388 و ساعت 12:16 |

 

www.amnoimen.ir


  هرگاه چند کامپيوتر در خانه داشته باشيد و همگي را به يک شبکه خانگي وصل کرده باشيد، برپاسازي يک مکان براي ذخيره و سازمان دهي همه فايل هاي مهم خانواده، امکانات و مزاياي خوبي را فراهم مي کند. اضافه کردن يک سيستم
(WHS (1 براي شبکه، يک مکان مرکزي ذخيره فايل و همچنين چند کاربرد ديگر را فراهم مي کند، شامل پشتيبان گيري خودکار از داده ها و دستيابي فايل ها از راه دور.

آسان ترين روش برپاسازي يک WHS، خريد دستگاهي است که سيستم عامل سرور (2) آن از پيش نصب شده است، اما قيمت چنين دستگاه هايي کم نيست ( از 400 دلار تا 750 دلار). اگر به يک WHS نياز داشته باشيد اما بودجه تان محدود باشد مي توانيد يک کامپيوتر قديمي خود را براي اين کار اختصاص بدهيد و صدها هزار تومان صرفه جويي کنيد. در اين مقاله به شما نشان خواهيم داد که چگونه مي توانيد يک کامپيوتر قديمي و يک نسخه از WHS را براي ساخت يک سرور خانگي به کار ببريد.

انتخاب کامپيوتر
WHS به يک کامپيوتر بسيار قدرتمند نياز ندارد - نيازهاي سخت افزاري حداقل آن عبارتند از يک پردازنده يک گيگاهرتزي پنتيوم III، مقدار 512 مگابايت حافظه، يک ديسک سخت 80 گيگابايتي، يک ديسکران دي وي دي رام و يک آداپتور شبکه اترنت (3) سيمي. البته، يک پردازنده جديدتر و کمي حافظه بيشتر بهتر است، و احتمالاً براي ذخيره داده هاي شخصي خود به بيش از 80 گيگابايت فضاي آزاد ديسک سخت نياز خواهيد داشت، اما حتي يک کامپيوتر که سه تا پنج سال عمر داشته باشد بايد ثابت کند که براي بسياري از شرايط بيش از نياز است. افزون بر اين، براي افزايش ظرفيت ذخيره سيستم مجبور نيستيد که حتماً يک ديسک سخت داخلي (اينترنال) نصب کنيد، چون WHS با ديسک هاي سخت اکسترنال نيز مي تواند کار کند، و آنها را طبق نياز مي توانيد اضافه کنيد.

تهيه نرم افزار
مايکروسافت WHS را به صورت خرده فروشي به بازار عرضه نکرده است. يک نگارش(4) OEM آن را از سايت هايي چون TigerDirect.com, Newegg.com, Buy.com, Amazon.com مي توانيد تهيه کنيد که خدمات پشتيباني ندارند. يک نگارش رايگان امتحاني (120 روزه) آن را مي توانيد از سايت tinyurl.com/nulp8j دريافت کنيد. نگارش امتحاني به شکل يک فايل تصوير ديسک (5)ISO است. در نتيجه، آن را بايد با يک نرم افزار «ISO نويس» بر روي يک دي وي دي ذخيره کنيد. نشاني دريافت فايل دو برنامه ISO نويس رايگان به قرار زير است:

http://www.freeisoburner.com
http://www.imgburn.com

Windows Home Server را نصب کنيد
پيش از نصب WHS بر روي سيستم، اطمينان يابيد که کابل شبکه وصل است و هيچ ديسک سخت اکسترنالي به کامپيوتر وصل نيست (بعد از نصب WHS مي توانيد ديسک هاي سخت اکسترنال را نصب کنيد). براي نصب نرم افزار، لازم است که سيستم را از طريق دي وي دي بوت کنيد؛ بعضي از کامپيوترها، لحظاتي پس از روشن شدن يک پيام براي اجراي اين کار به نمايش در مي آورند. بقيه، ممکن است از شما بخواهند که براي نمايش منوي وسايل بوت پذير يک کليد ويژه (مثلاً F8 يا F12 ) را بزنيد، اما اگر سيستم شما هيچ کدام از اين پيام ها را نشان نداد، لازم است براي تنظيم وسيله بوت به بايوس(6) برويد و به آن بگوييد که وسيله بوت اول شما، ديسکران دي وي دي است.
حتي پس از انتخاب گزينه بوت از ديسکران دي وي دي، بازهم ممکن است پيام «prees any key» براي بوت از دي وي دي بيايد. هر گاه يک صفحه سياه با يک نوار پيشرفت در پايين صفحه به نمايش در آيد به معني آن است که سيستم از طريق ديسک WHS بوت مي شود. پس از چند دقيقه، صفحه Welcome To Windows Home Server Setup به نمايش در خواهد آمد.
پس از آن که تنظيم هاي منطقه اي / زباني را تاييد کنيد، برنامه برپايي فهرستي از ديسک هاي سختي را که پيدا کرده است به نمايش در مي آورد. در يک وضعيت نادر که در آن ديسک سخت سيستم در فهرست به نمايش در نمي آيد، احتمالاً به اين دليل است که آن ديسک سخت به يک دستگاه ران (7) ويژه نياز دارد، که آن را از يک ديسکت فلاپي، سي دي / دي وي دي، يا حافظه فلش با استفاده از دکمه Load Drivers مي توانيد نصب کنيد. ضمناً، WHS به طور خودکار 20 گيگابايت از ديسک سخت اول را براي سيستم عامل اختصاص مي دهد و بقيه فضا ( به اضافه ظرفيت ديسک هاي سخت ديگر) را براي داده شما اختصاص مي دهد.
گام بعدي به شما امکان مي دهد که نوع نصب را انتخاب کنيد. هنگامي که دفعه اول نصب باشد، New Installation تنها گزينه خواهد بود، اما نصب هاي بعدي يک گزينه نصب مجدد را نيز فراهم خواهند ساخت، که بعداً در اين باره بيشتر صحبت خواهيم کرد. دو صفحه بعدي از شما خواهند خواست که موافقت نامه(8) Iicense agreement) ، WHS)را بپذيريد و شماره سريال يا کليد محصول 25 کاراکتري ويندوز خود را تايپ کنيد. نگارش امتحاني به طور خودکار يک کليد فراهم نمي کند، اما مي توانيد به صفحه وب زير برويد و يک شماره سريال را از مايکروسافت بگيريد:

http://connect.microsoft.com/WindowsHomeServer/ProductKeys
در اين صفحه وب وارد Windows Live ID شويد. وارد کردن اين کليد ( و فعال سازي نرم افزار پس از نصب)، دوره کامل 120 روزه استفاده رايگان را در اختيار شما قرار مي دهد. در غير اين صورت، از مرحله کليد محصول مي توانيد عبور کنيد و بازهم از Windows Home Server به مدت 30 روز استفاده کنيد ( که براي امتحان کافي است).
در پي آن، برنامه برپايي از شما خواهد خواست که يک نام براي سرور خود تايپ کنيد و دو پيام هشدار را درباره پاک شدن ديسک سخت بپذيريد. در پايان، روي دکمه Start براي آغاز کردن عمليات نصب کليک کنيد. حدود يک ساعت طول خواهد کشيد، و سيستم چند بار بوت خواهد کرد، اما نيازي به دخالت شما نخواهد داشت.
در نهايت، يک صفحه آبي با يک دکمه Welcome خواهيد ديد؛ روي آن براي اجراي چند مرحله پيکربندي ديگر کليک کنيد. ابتدا، لازم است که يک گذرواژه سرور با دست کم هفت کاراکتر بسازيد که از مخلوطي از حروف بزرگ، کوچک، اعداد، و / يا علائم بهره مي گيرد، و بايد يک يادآور گذرواژه (9) نيز فراهم کنيد. آنگاه، گزينه Windows Update را مي توانيد فعال کنيد، که يک کار خوب است. در دو مرحله آخر از شما خواسته مي شود که در برنامه هاي Customer Experience Improvement و Windows Error Reporting شرکت کنيد، که هر دو اختياري هستند.
سرانجام، WHS گزارش خواهد داد که نصب کامل شده است، و يک صفحه احتياط را در برنامه Internet Explorer به نمايش خواهد گذاشت که به شما هشدار مي دهد که از هيچ يک از برنامه هاي سرور به طور مستقيم استفاده نکنيد. همه ارتباط ها با سرور از طريق کامپيوترهاي شبکه خواهد بود، پس در اين نقطه، فقط روي Start و آنگاه روي Log off کليک کنيد. ( اگر پيامي درباره فعال سازي (activation) ديديد، فعلاً مي توانيد آن را ناديده بگيريد).

نصب WHS Connector
هنگامي که سرور به کار افتاد، لازم است که نرم افزار windows Home Server Connector را در همه کامپيوترهايي که مي خواهند از آن استفاده کنند نصب کنيد. نرم افزار Connector هم با ويندوز اکس پي و هم با ويستا ( شامل نگارش هاي 64 بيتي) کار مي کند، و آن را مي توانيد روي حداکثر 10 کامپيوتر نصب کنيد. برنامه Internet Explorer را باز کنيد و به نشاني http://server:55000 اشاره کنيد ( به جاي «server» نامي را که براي سرورتان انتخاب کرده ايد تايپ کنيد) و سپس روي دکمه Download Now کليک کنيد.
برنامه نصب Connector به طور خودکار سرور شما را بر روي شبکه پيدا خواهد کرد و نرم افزار مورد نياز را از آن دريافت خواهد کرد؛ سپس، از شما خواهد خواست که گذرواژه سرور را که پيشتر ساختيد تايپ کنيد، از شما خواهد پرسيد که آيا Connector بايد خودش را به طور خودکار روزآمد کند يا نه، و آيا کامپيوتر براي عمليات پشتيبان گيري بايد از حالت Sleep بيدار شود يا نه ( پاسخ Yes به هر دو توصيه مي شود).

WHS Console
پس از نصب Connector، يک Shared Folders بر روي دسک تاپ خود و يک آيکن «خانه» جديد در System Tray خواهيد ديد. براي باز کردن WHS Console روي اين آيکن کليک - دو ضرب کنيد، که جايي است که در آن مي توانيد سرورتان را زير نظر بگيريد و پيکربندي کنيد. ما فضاي کافي براي شرح دادن مفصل همه امکانات Windows Home Server نداريم، اما در زير نگاهي کلي به امکانات کنسول شده است.
يادآوري : بخش کمک رساني Console بسيار جامع است، و اطلاعات بيشتري را نيز در صفحه وب tinyurl.com/3ys4pe مي توانيد بيابيد.
Computers & Backup . همه کامپيوترهاي روي شبکه شما که Connector را اجرا مي کنند در اين فهرست ظاهر مي شوند. هر کدام گزارش خواهند کرد که آيا بر روي خط (11) هستند يا نه، و وضعيت پشتيبان گيري خود را نيز ذکر مي کنند. WHS به طور خودکار سعي مي کند که شبانه بين نيمه شب تا 6 صبح از همه کامپيوترها پشتيبان گيري کند، اما اين زمان بندي و ساير گزينه هاي پشتيبان گيري را مي توانيد در منوي Settings واقع در گوشه بالا - راست Console تغيير بدهيد.
User Accounts . براي هر کاربري که به دستيابي سرور نياز دارد يک حساب کاربري مي توانيد بسازيد. ( اگر براي ورود به يک کامپيوتر ويندوز از نام کاربري و گذرواژه همسان با نام کاربري و گذرواژه WHS بهره مي گيريد، به طور خودکار در يک زمان وارد WHS نيز خواهيد شد). همچنين مي توانيد حساب Guest را فعال کنيد، هر چند، اگر مي خواهيد فايل هاي تان محرمانه بمانند توصيه نمي شود.
Shared Folders . در اينجا، پوشه هاي مشترکي را که WHS براي انواع مختلف فايل ها مي سازد ( موسيقي، عکس، ويدئو، و مانند آن)، و همچنين پوشه هاي شخصي اي که براي هر کاربر برپا مي شود مي توانيد اداره کنيد. افزون بر اين، پوشه هاي اختصاصي خودتان را مي توانيد بسازيد و سطح دستيابي اي را که کاربران به تنهايي براي يک پوشه خواهند داشت- None, Read, Full انتخاب کنيد. اگر WHS شما بيش از يک ديسک سخت داشته باشد، کپي سازي يک پوشه را مي توانيد فعال کنيد، که کپي محتويات يک پوشه را در ديسک دوم مي سازد تا اگر يکي از ديسک هاي سخت خراب شود داده ها از بين نرود.
Server Storage . اگر يک ديسک سخت جديد نصب کنيد در اين فهرست ظاهر مي شود. اما تا زماني که روي Add براي پيکربندي آن به عنوان مکان ذخيره گر عمومي يا مکان ذخيره گر پشتيبان گير کليک نکنيد استفاده نخواهد شد.
Network Health . اين دکمه يک آيکن سبز، زرد، يا قرمز (مشخص کننده At Risk , Healthy يا Critical ) را بسته به وضعيت سرور و کامپيوترهاي شبکه به نمايش در خواهد آورد. اگر زرد يا قرمز باشد، روي اين دکمه کليک کنيد تا فهرستي از مسائل پيدا شده و روش برطرف کردن آنها را ببينيد.
Settings . با اين دکمه مي توانيد امکانات ديگر WHS را فعال و پيکربندي کنيد، مانند استفاده اشتراکي از رسانه ها و دستيابي از راه دور. همچنين در اينجا مي توانيد WHS را از طريق منوي Resources فعال سازي کنيد. ( براي استفاده بيش از 30 روز از WHS حتماً بايد آن را فعال سازي کنيد).
ضمناً، نظر به اين که کل پيکربندي WHS از طريق Console انجام مي گيرد، سرورتان نياز دائمي به يک صفحه کليد، موش، و يک مانيتور ندارد. ( دستگاه هاي WHS خودگران اصلاً اين وسايل را ندارند). با وجود اين در صورتي که بعدها بخواهيد نرم افزار سرور را از نو نصب کنيد بايد اين وسايل را دم دست داشته باشيد.

پي نوشت :

1-windowse Home server
2-server
3-Ethernet
4-original equipment
5-Iinternational Organization
6-BIOS )Basic input/Output system)
7-driver
8-Iicense agreement
9-password hint
10-activation
11-onlhne  

خانواده امن و ایمن

www.amnoimen.ir

 

+ نوشته شده توسط رومی در دوشنبه بیست و سوم آذر 1388 و ساعت 0:27 |

 

www.amnoimen.ir

 

مصاحبه‌ فایننشال تایمز با جیم راجرز يكي از بزرگترين سرمايه‌داران آمريكايي

مترجم: حسن افروزی
جیم بیلند راجرز (متولد 19 اکتبر 1942-اهل دموپولیس ایالت آلاباما) یک سرمایه‌گذار آمریکایی و مفسر مالی موفق است که در حال حاضر در سنگاپور زندگی می‌کند. او یکی از پدیدآورندگان کوانتوم فاند (Quantum Fund)،استاد دانشگاه، نویسنده، مفسر اقتصادی است.


نشریاتی چون تایم، واشینگتن پست و نیویورک تایمز، بارونز فوربز، فورچون، وال استریت جورنال، فایننشال تایمز و بسیاری دیگر از نشریاتی که در زمینه اقتصاد یا فاینانس به فعالیت می‌پردازند به طور مستمر مقالاتی در مورد وی به چاپ رسانده‌اند. وی خود را پیرو مکتب اتریشی در اقتصاد می‌داند.

آیا هیچ وقت فکر می‌کردید که روزی به جایی که‌امروز هستید خواهید رسید؟
خیر، من هم مثل تمامی افرادی که به چنین موقعیتی دست یافته‌اند، غافلگیر شده‌ام. من مطمئنا می‌خواستم که در زندگی به جای خوبی برسم و حاضر بودم که برای آن به سختی کار کنم. من همیشه می‌خواستم که زود بازنشسته شوم، ولی هیچ وقت فکر نمی‌کردم که این اتفاق قبل از چهل سالگی‌ام به وقوع بپیوندد.
وقتی متوجه شدید که اولین میلیون ثروت خود را به دست آورده‌اید آیا وسوسه شدید که کمی کندتر به کارتان ادامه دهید؟
به روشنی روزی را که ارزش خالص دارایی‌ام به‌ يک میلیون دلار رسید، به ياد دارم، نوامبر 1977. آن موقع 35 سال داشتم، و می‌دانستم که برای انجام کاری که می‌خواستم در 37 سالگی – سنی که تصمیم گرفته بودم در آن برای ماجراجویی دست از کار بکشم – انجام دهم
به بیشتر از اینها نیاز دارم.
رمز موفقیت شما در چیست؟
من اصلا باهوش‌تر از قسمت اعظمی از مردم نیستم، بلکه انگیزه‌ام برای کار و تحمل سختی، از آنها بیشتر بود. من آماده بودم تا عقل سلیم را بیازمایم. اگر همه‌ يك جور فکر کنند باز هم دلیل نمی‌شود که اشتباه نکنند و اگر بتوانید بفهمید که همه دارند اشتباه می‌کنند، به راحتی می‌توانید مقدار زیادی پول درآورید.
استراتژی سرمایه‌گذاری شما چیست؟
ارزان می‌خرم و گران می‌فروشم. من سعی می‌کنم کالایی را پیدا کنم که ارزان باشد و یک تغییر مثبت در حال اتفاق افتادن باشد. سپس به قدری مطالعه و پژوهش می‌کنم که قانع شوم درست فکر می‌کردم. البته آن کالا هم باید به قدری ارزان باشد که اگر هم اشتباه کرده باشم خیلی ضرر نکنم. معمولا هر باری که اشتباه می‌کنم به این دلیل است که به‌اندازه‌ کافی بررسی و مطالعه نکرده‌ام.
هیچ وقت ارزش «انجام مسوولیت» را دست کم نگیرید. در دهه‌ 1960، جنرال موتورز موفق‌ترین شرکت جهان بود. یک روز، یک تحلیلگر جنرال موتورز به جلسه‌ هیات مدیره رفت و این پیغام را به آنها داد: «ژاپنی‌ها دارند می‌آیند.» آنها این حرف وی را جدی نگرفتند. ولی سرمایه‌گذارانی که مطالعه و بررسی‌های خودشان را درست و دقیق انجام می‌دادند سهام جنرال موتورز خود را فروختند و به جایش سهام تویوتا خریدند.
من در حال حاضر به دنبال خرید هیچ سهامی نیستم. ولی اگر چیزهایی وجود داشته باشند که در حال حاضر از لحاظ ارزشی دست کم گرفته شده باشند، برخی کالاهای اولیه و برخی از ارزها هستند.
بهترین سودی که کردید کی و چگونه بود؟
کوانتوم فاند. وقتی در سال 1970 شرکت را تاسیس کردیم، من تنها 600دلار ته جیبم داشتم. بعد از 10 سال دارایی ما 4200 برابر شده بود.
آیا می‌خواهید آنقدر ادامه دهید تا بالاخره سقوط کنید؟
خیر. این روزها من ساعات بسیار کمی از روز را صرف کار می‌کنم، چرا که دو دختر کوچک دارم و می‌خواهم بیشترین وقت ممکن را با آنها بگذرانم.
هر دو دختر ما دایه‌‌ای چینی دارند و زبان چینی را به خوبی صحبت می‌کنند. برای نسل آنها، انگلیسی و چینی مهم‌ترین زبان‌ها خواهند بود.
آیا هیچ حقوق بازنشستگی دارید؟
من حقوق بازنشستگی ندارم و امیدوارم که نیازی به آن نداشته باشم. من دارایی‌هایم را جمع کرده‌ام و با استفاده از آنها زندگی می‌کنم.
چه فعالیت‌هایی در زمینه‌های خیریه انجام می‌دهید؟
من به دانشگاه‌ها و دانشجویان و دانش‌آموزان سراسر دنیا کمک مالی می‌کنم و اعتقادم بر این است که به جای دانشگاه‌ها بیشتر به دانشجویان و دانش‌‌آموزان باید کمک کنم؛ چرا که آنها بیشتر از مدیران و مسوولان به کمک مالی نیاز دارند.
آیا اهل ولخرجی و افراط هستید؟
من دوبار به دور دنیا سفر کرده‌ام. بار اول سال 1990 حرکت کردم و با موتور سیکلت در22 ماه 6 قاره را در نوردیدم. بار دوم که در سال 1999 شروع شد، من و همسرم در 3 سال، به 116 کشور دنیا سفر کردیم.
آیا می‌خواهید ثروتتان را به بچه‌هایتان انتقال دهید؟
من همیشه به این موضوع فکر کرده‌ام، اگر شما خیلی به بچه‌هایتان پول بدهید، آنها را لوس می‌کنید. من وصیت نامه‌ام را طوری تنظیم کرده‌ام که تا سن سی سالگی شان چیز زیادی بهشان نرسد.
من به دانشگاه‌هایی چون ییل و آکسفورد رفته‌ام و تعداد زیادی از بچه‌های افراد ثروتمند را دیده‌ام که هیچ‌وقت نیازی به کار و سختی کشیدن نداشته‌اند. من می‌خواهم که بچه‌هایم تحصیلات خوبی داشته باشند و محیط کار را تجربه کرده باشند.
تحصیلات و لزوم به کار کردن زندگی مرا عوض کرد و مرا از مرداب آلاباما به اقیانوس جهان پرتاب کرد.
در هنگام رکود مردم با پول‌هایشان باید چه کار کنند؟
روی چیزهایی سرمایه‌گذاری کنید که از آنها سر در می‌آورید. اشتباهی که بیشتر مردم مرتکب می‌شوند این است که بنا به حرف مجلات و برنامه‌های تلویزیونی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
بسیاری از مردم در مورد چیزهایی اطلاعات زیادی دارند و باید روی همان چیزها سرمایه‌گذاری کنند. این شیوه‌‌ای است که آدم را ثروتمند می‌کند.
شما با سرمایه‌گذاری روی چیزهایی که هیچ در مورد آنها نمی‌دانید، هیچ سودی نخواهید کرد.

منبع : دنیای اقتصاد

خانواده امن و ایمن

www.amnoimen.ir

 

+ نوشته شده توسط رومی در سه شنبه هفدهم آذر 1388 و ساعت 11:22 |

 www.amnoimen.ir

 

نويسنده: مهدي - همائي

ارسال كننده: مهدي همائي

منبع: - به نقل از www.farhangi1386.blogfa.com

 
 

Business Model: شيوه اي كه شركت، بنگاه يا سازمان براي توليد سود و سرپا نگه داشتن خود انتخاب مي كند. مدل كسب‌و‌كار بيان مي كند كه چگونه سازمان براي توليد محصول يا ارائه خدمت ايجاد ارزش افزوده ميكند. (Value Chain)

تعاريف مدلهاي كسب و كار
تعريف مدل کسب و کار غالبا با دشواري همراه است زيرا در زمينه هاي متفاوت کسب و کار معاني متفاوتي از آن برداشت مي شود و ارائه يك تعريف يكسان در همه كسب و كارها مقدور نيست.اين نقصان در تعريف مدل هاي نوين کسب و کار الکترونيک بيش از ساير حوزه ها احساس مي شود.
\\"مدلهاي کسب و کار در حوزه وب، از مفاهيمي هستند که بيشترين بحث و تبادل نظر و کمترين درک و اتفاق نظر روي آنان صورت گرفته است.\\" (مايکل راپا).
مدل كسب و كار ابزاري براي تامين منافع مشتري و منافع بنگاه و كسب در آمد
مدل کسب و کار (shogian، 2008) به بيان ساده عبارت از متدي است که شرکت در فعاليتهاي تجاري در پيش گرفته و با کسب درآمد ثبات خود را حفظ مي نمايد. در اين مدل با توجه به منابع در دسترس و نياز مشتري، پيشنهادي براي عرضه ارزش مورد نظر مشتري ارائه شده و منافع و درآمد نصيب شرکت مي سازد. به تعبيري ديگر \\"مدل کسب و کار چگونگي کسب درآمد توسط بنگاه را با مشخص کردن جايگاه آن در زنجيره ارزش مشتري تشريح مي کند.\\"
شكل يك - اهداف يك مدل كسب و كار مدل كسب و كار يك سيستم است مدل کسب و کار (businessdictionary، 2008) توصيف ابزارها (means) و زوشهايي (methods) است که يک بنگاه بکار مي گيردتا به سودي (revenue) که در طرح و نقشه بنگاه است برسد.مدل کسب و کار –کسب و کار را بعنوان يک سيستم در نظر مي گيرد وسپس به اين سوال پاسخ مي دهد که چگونه پول بدست بياوريم تا زنده بمانيم و رشد کنيم؟ مدل كسب و كار يك پروسس است مدل کسب و کار (gobignetwork، 2008) روش يا پردازشي (process) که بوسيله آن يک کسب و کار توليد پول مي کند يا روشي که يک کسب و کار از فراورده ها يا سرويسهاي خود ارزش اقتصادي توليد مي کند. مدل كسب و كار دامنه اي وسيع از مدلهاي رسمي و غير رسمي مدل کسب و کار (wikipedia، 2008) يک دامنه وسيع از مدلهاي رسمي و غير رسمي را توصيف مي کند که توسط بنگاههاي اقتصادي براي توصيف جنبه هاي متنوع کسب و کار استفاده مي شوند از جمله اهداف (purpose) - استراتژي (strategies) - زير ساختها (infrastructure) - ساختار سازماني (، organizational structures) و سياستها (policies). شكل دو - دامنه يك مدل كسب و كار مدل كسب و كار تبديل كننده طرحها و ايده ها به ارزشهاي اقتصادي است مدل کسب و کار (ayandeh، 2008) طرح ها و ايده هاي سازمان را به ارزش هاي اقتصادي تبديل مي کند. مدل کسب و کار نشان مي دهند که يک شرکت چگونه با تعيين کردن جايگاه در زنجيره ارزش کسب درآمد مي کند که شامل موضوعات مختلفي در باره کسب و کار مي باشد که عبارتند از کارآفريني، استراتژي ها، مسائل اقتصادي، سرمايه گذاري، عملکرد ها و بازاريابي است. مدل كسب و كار توصيف ارزش ارائه شده از شركت به مشتريان است مدل كسب و كار (، 2008اوستروالدر و پيگنيور) توصيفي است از ارزشي که يک شرکت به يک يا چند بخش از مشتريان ارائه مي دهد. طرحي است از شرکت و شبکه همکاران آن براي ايجاد، بازار يابي و تحويل ارزش و سرمايه هاي ارتباطي به منظور ايجاد جرياناتي که منجر به کسب درآمد هاي مثبت (سود) و با ثبات مي شوند مدل كسب و كار توصيفي از منابع درآمدي است. (تیمرز، 2008) طراحي کالا، خدمات و جريانهاي اطلاعاتي شامل توصيفي از بازيگران مختلف کسب و کار و نقشهاي آنها، توصيفي از مزاياي بالقوه براي بازيگران مختلف کسب و کار و همچنين توصيفي از منابع درآمدي است مدل کسب و کار طرح اوليه بحركت در آوردن يك ساختار است مدل کسب و کار (realestate، 2008) تئوري – طرح اوليه و ساختاري است که براي بحرکت درآوردن يک کسب و کار از آن استفاده مي شود.
مدل کسب و کار توصيف ارتباط عرضه كنندگان و مشتري است مدل کسب و کار (، 2008ويل و ويتال ( توصيفي از نقشها و ارتباطات ما بين مصرف کنندگان، مشتريان، هم پيمانان و عرضه کنندگان يک شرکت است که جريانات اصلي توليدي، اطلاعاتي و مالي و همچنين منافع اصلي شرکا را مشحص مي کند. مدل کسب و کار روشي براي ساختار دهي جريانات هزينه اي و در آمدي است مدل کسب و کار (، 2008هاوکين) توصيفي است از ارتباطات تجاري ما بين يک شرکت تجاري و کالا ها و خدماتي که آن شرکت در بازار فراهم مي کند. به طور خاص مدل کسب و کار روشي براي ساختار دهي جريانات هزينه اي و در آمدي است. مدل کسب و کار نحوه پاسخ دهي کسب و کار به دنياي واقعي را بيان مي کند مدل کسب و کار (، 2008اپلگت ( توصيغي از يک مجموعه کسب و کار که ساختار، روابط بين عوامل ساختاري و همچنين نحوه ي پاسخ دهي آن کسب و کار به دنياي واقعي را بيان مي کند. مدل کسب و کار با طرح چند سوال اساسي شناسايي مي شود:
• مشتري کيست؟
• ارزش مشتري چيست؟
• چگونه مي توان ارزش لازم را با هزينه اي مورد قبول به مشتري ارائه کرد؟
• چگونه مي توان حاشيه امنيت مطمئني در برابر رقيب ها ايجاد کرد؟
مدل کسب و کار طرح ها و ايده هاي سازمان را به ارزش هاي اقتصادي تبديل مي کند. مدل کسب و کار نشان مي دهند که يک شرکت چگونه با تعيين کردن جايگاه در زنجيره ارزش کسب درآمد مي کند که شامل موضوعات مختلفي در باره کسب و کار مي باشد که عبارت‌اند از کارآفريني، استراتژي ها، مسائل اقتصادي، سرمايه گذاري، عملکرد ها و بازاريابي است.
توضيح ساده تر اينکه يک مدل کسب و کار توصيح مي دهد که يک کسب و کار چگونه مي تواند براي خود جايگاهي در زنجيره ارزش پيدا کند و چگونه مي تواند به ثبات لازم برسد تا درآمدزايي کند.
در حالت کلي يک مدل کسب و کار را روشي معرفي مي کنند که يک سازمان و بنگاه با استفاده از آن مي تواند به ثبات لازم دست پيدا کند و درآمدزايي کند.
شرکتها مجبور هستند جايگاه خود را نسبت به سه موضوع استراتژيک زير تعيين کنند.
1 - مشتري شما چه کسي مي تواند باشد.
2 - چه محصولات و خدماتي مي توان به مشتريان انتخاب شده ارائه کرد.
3 - چگونه مي توانيم اين محصولات يا خدمات را به صورت کارآمد و موثر به مشتري پيشنهاد کنيم.
يک مدل کسب و کار جديد به صورت زير شکل مي گيرد.
- با هدف قرار دادن بخش جديد يا بخش هايي که در اثر اهمال کاري با مشکل مواجه اند
- با شناسايي نيازهاي جديد يا فراموش شده مشتريان
- با يافتن راههاي جديد براي توليد و تحويل، توليد محصولات جديد و يافتن مشتريان جديد

يک مدل کسب و کار موثر و قابل اجرا باعث خلق و هدايت ارزش افزوده بيشتري نسبت به سايرگزينه هاي موجود مي شود. اين مدل ممکن است براي مشترياني که ارتباطشان را با سازمان شما قطع کرده اند ارزش هاي بيشتري به همراه داشته باشد يا ممکن است به طور کلي روش ها و شيوه هاي سنتي انجام کارها را کنار گذارد. از سوي ديگر ممکن است مدل کسب و کار به علت تفکر نامناسب موثر و کارا نباشد زيرا رقيبان مدل هاي کسب و کار بهتري را گزينش کرده اند.
مدل هاي کسب و کار از زمان هاي پيشين وجود داشته اند با اين وجود در زمان هاي مختلف با نام هاي گوناگوني مورد استفاده قرار گرفته اند. اما در نهايت تمامي مدل هاي کسب و کار ناشي از لزوم شکل گيري زنجيره ارزش در يک کسب و کار هستند. اولين نام مطرح شده در اين خصوص توسط استاد دانش مديريت يعني مايکل پورتر مطرح شد. فعاليت هايي که باعث شکل گيري زنجيره ارزش مي شوند را مي توان به سه بخش تقسيم کرد.
1 - فعاليت هاي مرتبط با درست کردن چيزي، طراحي، خريد مواد خام، ساخت و فعاليت هايي از اين دست.
2 - فعاليت هاي مرتبط با فروش چيزي، جستجو و يافتن مشتري، داد و ستد هاي فروش، توزيع محصولات و يا انتقال خدمات
3 - پشتيباني عمليات نظير منابع انساني، زيرساخت ها و توسعه فناوري
با بهره گيري از نظريه و راه کار زنجيره ارزش ما مي توانيم بفهميم که چگونه بخش هاي يک کسب و کار با هم هماهنگ مي شوند. يک مدل کسب و کار ممکن است با هدف طراحي محصولي جديد براي نيازهاي پيش بيني نشده تهيه شود و يا ممکن است بر روي راههاي بهتر توليد، فروش يا توزيع محصولات و خدمات تمرکز کند.
يک مدل کسب و کار جديد و خوب اغلب اوقات حاصل ترکيب عناصري از هر دو طرف است و مزيت هاي رقابتي مختلفي را به همراه دارد که فراتر از يک محصول جديد يا يک فرايند بهينه سازي در جريان زنجيره ارزش است.
به عنوان مثال مدل کسب و کار ابداعي شرکت تويوتا که در برابر رقباي بزرگي همچون فورد وجنرال موتورز موفقيت بزرگي به حساب مي آمد بر پايه ابتکار وتنوع در زنجيره ارزش هاي مختلفي همچون توسعه محصولات، مديريت فروش و ساخت بود.
مدل کسب و کار شرکت وال مارت نيز بر اساس موقعيت فروشگاه ها، طراحي آنها و مديريت لجستيک بود. واژه مدل هاي کسب و کار، در فضاي دات کام ها مورد استفاده بيشتري قرار گرفت و عموميت يافت. دات کام هاي بسياري که تقريباً از اواسط ده نود فعاليت خود را آغاز کرده بودند در مسير تغيير مدل هاي کسب و کار خود برآمدند. ولي با اين وجود متاسفانه بيشتر آنها از گردونه رقابت خارج شدند.
مدل کسب و کار چيزي جز آشکار سازي استراتژي هاي يک شرکت نيست. طبق گفته جان ماگارتا مدل کسب و کار و استراتژي رقابتي با هم پيش مي روند. يک استراتژي رقابتي تو صيف کننده اين است که يک يک کسب و کار چگونه مي تواند فعاليت هايش را بهتر از رقبا انجام دهد. سازمان ها وقتي مي توانند به کارايي بالايي رسيده اند که ساير شرکت ها قادر نباشند به آساني از آن نسخه برداري کنند.
زماني که تمامي شرکت ها محصولات و خدمات يکساني را با شيوه هاي مشابه به مشتريان يکساني ارائه مي کنند ساختار آن صنعت تا حد زيادي غير جذاب خواهد شد. با صراحت تمام مي توان گفت که اين يک نوع رقابت مخرب است که بسياري از خرده فروش ها را در اينترنت به سوي نابودي هدايت مي کند کساني که با مدل هاي کسب و کار يکسان به سوي بازار حمله مي کنند.
آنها هيچگونه تلاشي براي متمايز ساختن خدمات خود در مورد مشتري ها و بازارهايي که وجود دارند، محصولات و خدماتي که ارائه مي دهند و ارزش افزوده اي که بايد داشته باشند، نمي کنند.
تعداد کمي همچون eBay که موفقيت هايي را کسب کرده اند در وافع تصميم گرفتند کسب و کار خود را به شيوه متفاوتي دنبال کنند. به طورخلاصه يک مدل کسب و کار خوب فقط نبايد قدرتمند باشد بلکه بايد منحصر به فرد نيز باشد.

چشم انداز تاريخي
واژه مدل کسب و کار تقريباً از سه دهه پيش وارد ادبيات مديريت شد. اولين کساني که از واژه مدل هاي کسب و کار استفاده کردند Konczal و Dottore در سال هاي 1975 و 1977 هستند. آنها اين واژه را در مورد مفهوم مدلسازي فرآيندها و داده ها به کار بردند. در مديريت اطلاعات مدل هاي کسب و کار براي طراحي کليه فرآيند ها، وظايف، داده ها و لينک ها ارتباطاتي جهت ساختن يک سيستم فناوري اطلاعات که پشتيبان برنامه هاي کاري روزانه است، استفاده مي شود. برنامه کسب و کار در واقع نقشه کليات سيستم اطلاعاتي خواهد بود.
واژه مرتبط نزديک به مدل کسب و کار، معماري سيستم اطلاعاتي بود اين معماري تشريح کننده نقشه و طرح کلي بک سيستم اطلاعاتي با همه اجزا و ارتباط ما بين اين اجزاست.
اريکسون و پنکر (2000) فهرستي از اهداف تهيه مدل هاي کسب و کار ارائه کرده اند:
1 - براي آگاهي بهتر از مکانيزم هاي موجود در کسب و کار
2 - براي انجام تغييرات و بهينه سازي اساسي ساختار فعلي کسب و کار و فعاليت هاي آن
3 - براي نمايش ساختار يک کسب و کار جديد
4 - براي تجربه يک شيوه جديد در کسب و کار و با براي کپي و مطالعه شيوه هاي مورد استفاه توسط رقيب ها
5 - براي شناسايي موقعيت هاي برونسپاري
تيمرز (1998) مدل کسب و کار را سبکي براي محصول، خدمات، جريان اطلاعات، که مشتمل بر توضيحاتي در مورد عملگر هاي مختلف کسب و کار و نقش هر يک، توضيحاتي پيرامون مزاياي بالقوه هريک از عوامل موثر در کسب و کار و اطلاعاتي در مورد منابع درآمدي است معرفي مي کند.
ونکاترامان و اندرسون (1998) مدل کسب و کار را در ساختاري سه بعدي تعريف مي کند: فعل و انفعال مشتري، ترکيب و آرايش سرمايه گذاري ها و نفوذ دانش. آنها بر روي سازمانهاي مجازي که به سختي بر به برون سپاري وابسته هستند متمرکز هستند.
بر اساس نظريه سلز (1999) مدل کسب و کار ساختاري براي محصولات، خدماتو جريان اطلاعات شرکت است و شامل توضيحاتي در باره عوامل اقتصادي و نقش هر يک مي باشد. همچنين مدل کسب و کار توصيف کننده منافع عامل هاي مختلف و ارائه دهنده تعريفي از جريان بالقوه درآمد و سود است.
آميت و زوت (2000) مدل کسب و کار را ترکيب و هماهنگ سازي عوامل موثر در داد و ستد براي بهره برداري از موقعيت هاي تجاري معرفي کرده اند. هماهنگ سازي ساختاري تشريح کننده رابطه عوامل موثر در داد و ستد و ترتيب آنها مي باشد.
ماگرتا (2002) مدل کسب و کار خوب را داراي دو ويژگي مهم مي داند:
1 - از منطق و استدلال محکمي برخوردار باشد يعني بداند مشتري چه کسي است؟چه ارزشي دارد؟و شرکت چگونه مي تواند با ارائه ارزش به او کسب درآمد کند.
2 - مدل کسب و کار بايد زمينه ساز توليد سود براي شرکت باشد.
هامل در کتاب پر فروش خود تحت عنوان\\" رهبري انقلاب\\" آورده است يک مدل کسب و کار در واقع يک نظريه و راهکار کسب و کار محسوب مي شود که در بوته عمل و آزمايش قرار گرفته است. يک راهکار ونظريه کسب و کار داراي چهار بخش اصلي است:
1 - استراتژي اصلي
2 - منابع استراتژيک
3 - ارتباط مشتريان
4 - شبکه ارزش
عناصر استراتژي اصلي شامل ماموريت کسب و کار، محدوده بازار و محصول و تفاوت هاي اساسي است. منابع استراتژيک شامل ويژگي هاي اصلي، دارايي هاي اصلي و فرآيند هاي اصلي است. ارتباط مشتريان شامل پياده سازي و پشتيباني، اطلاع رساني، ارتباطات و ساختار قيمت گذاري است. شبکه ارزش شامل تامين کنندگان، شريکان و همکاران تجاري است.

مدل جديد کسب و کار
مدل هاي کلاسيک و سنتي کسب و کار که ساختار مشابهي را به همه شرکت ها ازجنرال موتورز گرفته تا مايکروسافت ديکته مي کردند مغايرت هاي بسياري با شرايط امروزي داشتند که از بين رفتند. مديران برتر بايد از روش هاي رهبري هدفمند و مدبرانه اي براي موفقيت در آينده استفاده مي کردند بنابراين يک مدل جديد کسب و کار زماني به وجود مي آيد که بيشتر ماموريت هاي کليدي سازمان را مورد توجه قرار دهد و با استفاده از جريان دانش و اطلاعات توليد و مورد تاييد افراد زيادي قرار گرفته باشد نه اينکه به صورت خاص از سوي افرادي حکم شود.

مدل کسب و کار براي بخش اصلي نوآوري در پروژه ها
مدل کسب و کار تصويري از نحوه ايجاد ارزش اقتصادي يک نظريه و راه کار نوآورانه براي کاربر نهايي، براي شرکت و شرکاي تجاري محسوب مي شود. مدل کسب و کار با توجه به زيرساخت هاي مورد نياز به دنبال راههاي ساده و مناسب براي مشتريان و سودمند براي شرکت ها جهت انتقال محصولات و خدمات به بازار است.
مدل کسب وکار تبديل کننده نوآوري به ارزش اقتصادي معرفي شده است و براي تبديل شدن يک ايده و طرح نو به مدل کسب و کار بايد به شاخه ها و موضوعات شش گانه زير توجه کرد:
1 - استراتژي رشد
2 - استراتژي رقابتي
3 - مدل درآمدزايي
4 - ساختار زنجيره ارزش
5 - بخش هاي بازار
6 - اهداف و مقاصد ارزشي

ساختار يک مدل کسب و کار
استراتژي اصلي: استراتژي اصلي در کل به شيوه شرکت براي رقابت مي پردازد. عناصر استراتژي اصلي شامل ماموريت بنگاه، محدوده بازار ومحصول و تفاوت هاي اساسي است.
ماموريت: اين بخش دربرگيرنده آنچه که شرکت هدف قرار داده و قصد انجام آن را دارد مي باشد.
راهکار: هر شرکتي بايد راه کارهاي رقابتي خود را در مورد واژه هاي مشتريان، فواصل جغرافيايي و محصولات مختلف تعريف کنند. اين کار گاهي اوقات سبب رسيدن به ايده ها و ابتکارات تازه اي در کسب و کار خواهد شد.
تفاوت هاي اساسي: چه تفاوت هايي در کارها و برنامه هاي شرکت باعث برتري آنها در برابر رقبا مي شود؟

منابع استراتژيک
مزيت رقابتي مي تواند ناشي از منحصربه فرد بودن يک شرکت در منابع خاصي باشد. ايجاد تغييرات درمنابع مي تواند زمينه ساز خلق ايده هاي جديدي در کسب و کار باشد.
ويژگي هاي اصلي: اين مورد شامل مهارت ها و توانمندي هاي خاص يک شرکت مي شود.
دارايي هاي اصلي: دارايي هاي اصلي شامل اين موارد است؛ نام تجاري، حق مالکيت انحصاري ايده ها و اختراعات، زيرساختها و امکانات، استانداردهاي شخصي، اطلاعات مشتريان و هر چيزي که محدود و با ارزش باشد.
فرآيند هاي اصلي: اين بخش شامل متدولوژي ها و فعاليت هاي روزمره براي تبديل ورودي ها به خروجي مناسب است. در واقع فعاليت هايي هستند که دارايي هاي موجود و ساير ورودي ها را براي مشتريان به ارزش تبديل مي کند.
هماهنگ سازي منابع استراتژيک يک فاکتور حياتي در ايجاد يک مدل کسب و کار است. با هماهنگ سازي مي توان رابطه مناسبي بين ويژگي ها، دارايي ها و فرآيند ها به وجود آورد و يک مدل خوب کسب و کار را تهيه کرد.

ارتباط مشتريان
ارتباط مشتريان داراي چهار عنصر اصلي است که شامل پياده سازي و پشتيباني، مديريت اطلاعات، مديريت ارتباطات و قيمت گذاري است.
اجرا و پشتيباني: اين بخش بيانگر نحوه رسيدن به مشتري است کانال هاي مورد استفاده، شيوه هاي پشتيباني مشتريان و خدمات قابل ارائه به سطوح مختلف از جمله موضوعات قابل توجه در اين بخش هستند.
مديريت اطلاعات: اين بخش در مورد نحوه جمع آوري اطلاعات و شيوه استفاده از آنها براي خدمت رساني به مشتريان است. همچنين بيانگر توانايي شرکت براي به کار بردن اطلاعات با هدف بهينه سازي ارزش هاي مورد نظر مشتريان است.
مديريت ارتباطات: روش طبيعي ميانکنش هاي بين توليد کننده و مشتري چيست؟ آيا يک ارتباط رو در رو است يا رابطه اي غير مستقيم وجود دارد؟ يک رابطه مداوم است يا به صورت گاه و بي گاه اتفاق مي افتد؟ کدام شيوه ارتباطي براي مشتري آسان تر است؟ ميزان وفاداري مشتريان چگونه است؟
قيمت گذاري: مشتري مي تواند به روش هاي مختلفي همچون مستقيم، غير مستقيم و شيوه هاي ديگر مورد حمايت قرار گيرد.
مي توان قيمت ثابت يا نوساني متأثر از بازار را در نظر گرفت که هر يک از اين شيوه ها مي تواند راه کارهاي کسب و کار را دچار تغيير کند.

شبکه ارزش
چهارمين عامل و شاخص در مدل کسب و کار شبکه ارزشي است که شرکت را احاطه کرده است. شبکه ارزش شامل تامين کنندگان، شريک ها و همکاران تجاري است. هماهنگ سازي و مديريت شبکه ارزش مي تواند زمينه ساز رسيدن به راهکارهاي بديعي در کسب و کار باشد.
تامين کنندگان: ارتباط عميق با تامين کنندگان مي تواند به عنوان يک امتياز مهم در تهيه يک مدل کسب و کار به شمار آيد.
شريکان تجاري: شرکاي تجاري نقش مهمي در تکميل محصولات و يا راه حل دارند.
همکاران تجاري: ممکن است شرکت براي همکاري با ديگر رقباي همفکر خود به توافق برسد. اين در حالي صورت مي گيرد که ريسک فعاليت ها بالاست و شرکت ها ضمن اتحاد با يکديگر بر سر ريسک ها و درآمدهاي موجود شراکت مي کنند.
پاتريک استالر بر چهار عامل اساسي در مدل هاي کسب وکار تاکيد دارد: اهداف و مقاصد ارزشي، محصولات و خدمات، معماري ارزش و مدل درآمد.
اهداف ومقاصد ارزشي شامل دو بخش عمده به نام هاي مشتريان و شرکا و تشريح منافعي که هر يک از آنها از مدل کسب و کار به دست مي آورند مي شود. تعريف اهداف و مقاصد ارزشي به طور خودکار آنچه را که شرکت قرار نيست به مشتري ارائه کند معرفي خواهد کرد. يک مدل کسب و کار همچنين بايد اهداف و مقاصد ارشمندي براي شرکاي تجاري به همراه داشته باشد.
اين اهداف بايدبه اندازه کافي قوي و مناسب باشند تا باعث تحريک شرکا به شرکت در فرآيند خلق ارزش بشود.
عامل ارتباط بين شرکت با مشتريان بر اساس محصولات و خدمات پايه ريزي مي شود. اين کار باعث اجرايي شدن اهداف ارزشي و خلق سود تضمين شده براي مشتريان مي شود.
سومين عامل يک مدل کسب وکار معماري خلق ارزش است. شرکت بايد تصميم بگيرد در چه بازاري قصد خدمات رساني دارد. بازار ها مي توانند بر اساس جغرافيا، آمار جمعيتي، ويژگي هاي فيزيولوژيکي و...تقسيم بندي شوند. تصميم گيري در مورد حضور و عدم حضور در يک بازار نيز در اين بخش صورت مي گيرد. معماري ارزش شامل منابعي است که شرکت مي تواند به واسطه آنها طرح ها و فعاليت هاي خاصي را برنامه ريزي و هماهنگ سازي کند. همچنين نوع معماري مي تواند نمايانگر درجه دوام و مقاومت مدل کسب و کار باشد. همچنين تعيين کننده فعاليت هايي است که مي تواند با امکانات دروني و يابا برون سپاري انجام شود.
مدل درآمدي شامل توصيف روش هايي است که شرکت براي تحصيل درآمد مورد استفاده قرار مي دهد. کسب و کار مي تواند منابع درآمدي مختلفي داشته باشد. روش درآمدي مختلط بايد با دقت گزينش شود و موجب تداوم فروش و حفظ روند رشد شود.

يک مدل کسب و کار موفق

شرکت وال مارت
وال مارت يکي از موفق ترين مدل هاي کسب و کار در تاريخ شرکت هاست. در حقيقت امروزه وال مارت بزرگ‌ترين شرکت دنيا محسوب مي شود. چند دهه پيش نظريه فروش با تخفيف در آمريکا مورد استفاده قرار گرفت. فروشگاه هاي مذکور از تعداد کمي فروشنده استفاده مي کردند. حاصل کار اين فروشگاه ها سود بسياري بود که به علت قيمت بسيار پايين به دست مي آمد.
وال مارت به اهميت متفاوت بودن با ساير رقبا پي برده بود بنابراين تلاش کرد خدمات خود را به گروه متفاوتي از مشتريان در بخش هاي متفاوتي از بازار ارائه دهد. بزرگ‌ترين تخفيف دهنده تمرکز خود را بر مناطق پر جمعيتي همچون شهر نيو يورک معطوف ساخت. وال مارت تصميم گرفت فروشگاههاي خود را در شهرهاي کوچکي که به فراموشي سپرده شده بودند قرار دهد.

شرکت دل
نمونه بعدي يک مدل کسب و کار خوب شرکت رايانه دل است. مدلي که مايکل دل خالق آن بود. زماني که ساير کارخانه ها محصولات خود را به‌وسيله کارگزارها به فروش مي رساندند دل فروش مستقيم به مصرف کننده نهايي را آغاز کرد. اين کار نه تنها باعث کاهش هزينه ها شد بلکه مهم‌تر از آن باعث شد شرکت به اطلاعات مهمي در مورد نياز ها و خواسته هاي مشتريان دست يابد که ساير شرکت هاي فعال در اين حوزه از آن باخبر نبودند.
با اين مدل کسب و کار اگر شرکت هاي رقيب دل مي خواستند به صورت مستقيم اقدام به فروش محصولات خود کنند بسياري از کانال هاي فروش خود وهمچنين فروشندگان خود را از دست مي دادند.
Deloitte Consulting سه بعد مهم را براي مدل هاي کسب و کار در نظر مي گيرد:
سابقه: عوامل خارجي و توانايي هاي داخلي که بايد مورد استفاده قرار گيرند چيست؟
اهميت نوآوري: چگونه مي توان ابعاد يک کسب و کار را پايه ريزي کرد - چگونه خدمات رساني کنيم؟ چه چيزي ارائه دهيم و چگونه زمينه را براي خلق و افزايش ارزش بيشتر فراهم سازيم؟
توانايي مقاومت: مدل کسب و کار موجود تا چه حد براي رقبا غيرقابل تقليد است؟

علل ناکارآمدي مدل هاي کسب و کار
زماني که مدل هاي کسب و کار موجود غيرموثر مي شوند با با مشکلاتي مواجه مي شوند جاي خود را به مدل هاي تازه مي دهند. شرکت ها مي توانند دو اشتباه ساختاري را در مورد مدل هاي کسب و کار صورت دهند. آنها ممکن است علي رغم تغيير محيط از مدل هاي منسوخ استفاده کنند و يا مدام در حال تغيير مدل کسب و کار خود باشند.
در اين صورت تازه وارد ها به راحتي با استفاده از مدل هاي کسب و کار مناسب از موقعيت هاي موجود بهره مي برند و قوانين بازي را به نفع خود عوض مي کنند. در اين بخش ما چند دليل را براي شکست برخي مدل هاي کسب و کار ارائه مي کنيم.
عموماً مدل هاي کسب و کار به علت ضعف اهداف و مقصود هاي ارزشي شکست مي خورند.اين موضوع ممکن است زماني اتفاق بي افتد که شرکت ها درک درستي جايگاه ارزش در زنجيره ارزش نداشته باشند.
سياست باز سازي IBM تحت رهبري لئو گرستنر در سال 1990 مثال خوبي است. گستنر دقيقاً فهميده بود که در بازارهاي آن روز خدمات مي تواند نقش بسيار مهمي را بازي کند. سرويس هاي جهاني IBM نقش محوري مهمي در بازگشت IBM به اوج داشتند.
ناتواني در برقراري تعادل بين آنچه بايد با استفاده از توانايي هاي داخلي انجام شود و انچه بايد برونسپاري شود دليل اصلي ردشدن يک مدل کسب و کار است. امروزه ادغام هاي عمودي در بسياري از سازمان ها دليلي عمده شکست مدل هاي کسب و کار است.
با توجه به اينکه فرآيند و توانايي هاي خاص ممکن است کمک بزرگي براي استراتژي هاي جاري باشد برونسپاري آن ها ممکن است باعث شکل گيري يک اشتباه بزرگ شود. همه ما به خوبي مي دانيم زماني که IBM به جاي توسعه سيستم عامل تصميم گرفت از مايرکوسافت کمک بگيرد چه اتفاقي افتاد.
مدل هاي کسب و کار زيادي بر پايه اولين جايگاه به دست آمده در بازار و اهرم قراردادن آن براي دستيابي به سود بنا مي شوند. اما گاهي اوقات شرکت ها از مدل کسب و کار دو مرحله اي استفاده مي کنند که باعث رسيدن به تعادل در فاز اول مي شود. اما با اين وجود نبايد از ريسک موجود در هر يک از دو مرحله غافل شوند.
دات کام هاي بسياري تمرکز زيادي براي بالابردن ترافيک وب‌گاه خود کرده اند با اين اميد که اين موضوع خود به خود باعث افزايش آگهي ها و درآمدهاي تجاري مي شود. اما اين درحالي بود کهدر بيشتر مواقع ترافيک افزايش مي يافت اما خبري از افزايش درآمد اقتصادي نبود. کريستينسن و راينور تاکيد مي کنند که کسب و کارها بايد بي صبرانه به دنبال سو باشند و صبورانه به دنبال رشد. به عبارت ديگر يک مدل کسب و کار بايد در ابتدا چند مشتري خاص را جذب کند که قادربه ايجاد سود هر چند کم، براي شرکت باشد. اين حالت ترجيح بيشتري بر کسب و کارهايي دارد که خطر زيادي را مي پذيرند به اين اميد که در آينده صاحب سود کلان شوند.
مشکل بعدي در مدل هاي کسب و کار سوءمديريت وتدبير در شبکه ارزشي است. مديريت شبکه ارزش مي تواند به يک عامل مهم در موفقيت تبديل شود.

نکته نهايي
در جهان امروز طراحي مدل هاي کسب وکار به طور فزاينده اي از اهميت برخوردار شده است چرا که استراتژي ها به آساني قابل تقليد و تکرار شده اند. ابداع يک مدل کسب و کار نمايانگر حد بالاي تغييرات در ابداع محصولات يا فرايند هاي جديد است.
با بهره گيري از مزيت هاي رقابتي مختلف يک مدل کسب و کار جديد مي تواند باعث پرش و جهش قابل توجهي در رقابت هاي اقتصادي باشد.
قابليت هاي بهره برداري از فناوري اطلاعات به صورت کلي و بهره برداري از اينترنت به صورت خاص نشان مي دهد که رقابت هاي تجاري فارغ از زمان و مکان صورت مي پذيرد. در شرايط حاضر و با توسعه سيستم هاي اطلاعاتي و ارتباطي تنها سازمان هاي سنتي هستند که بر موقعيت هاي خود و عدم تغيير تاکيد مي ورزند.

منابع
1. BUSINESS MODELS، By A V Vedpuriswar، Published in ‘Gurukul’، (Vol.5، No.3، December 2003) the quarterly journal ofState Bank Academy، Gurgaon
2. Derek F Abell، “Defining the Business: The starting point of Strategic Planning، ” Prentice Hall، 1980.
3. Clayton M Christensen، “Why Great Companies Lose Their Way، ” Across the Board، October 1998، pp. 36 - 41.
4. N. Venkataraman and John C. Henderson، “Real strategies for virtual organizing، ” Sloan Management Review، Fall 1998.
5. “Innovation in Industry، ” The Economist – A Survey، February 20، 1999.
6. Ranjay Gulati and Jason Garino، “Mix of clicks and bricks”، Harvard Business Review، May - June 2000، pp. 107 - 114
7. Constantinos، C Markides، “All the Right Moves – A guide to crafting break through strategy، ”Harvard Business School Press، 2000.
8. Gary Hamel، “Leading the Revolution، ” Harvard Business School Press، 2000.
9. Aaron Goldberg، “Killer business models، ” Upside Today، September 12، 2000، www.upside.com
10. Michael E Porter، “Strategy and the Internet، ” Harvard Business Review، March 2001، pp. 62 - 89.
11. Joan Magretta، “Why Business Models Matter?” Harvard Business Review، May 2002، pp. 86 - 93.
12. David Rosenblum، Doug Tomlinson and Larry Scott، “Bottom - Feeding for Blockbuster Business”، Harvard Business Review، March 2003، pp.4 - 11.
13. Patrick Stahler’s website، www. business - model - innovation.com
14. Jane C Linder and Susan Cantrell، “Lessons in Business Models، ” www.accenture.com
15. http://www.shoghian.com/B6.htm
16. http://www.businessdictionary.com/definition/business - model.html
17. http://www.gobignetwork.com/Information/Go - BIG
18. Dictionary/Business - Model - Definition.aspx
19. http://en.wikipedia.org/wiki/Business_model
20. http://www.ayandeh.com/s_1.php?news_id=3676
21. http://realestate.about.com/od/ac/g/defbusmodel.htm

منبع : باشگاه اندیشه
+ نوشته شده توسط رومی در سه شنبه هفدهم آذر 1388 و ساعت 1:34 |

هزينه‌هاي پنهان تامين منابع مالي از خانواده

مترجم: امید شکیبا
در دوره‌هايي كه اوضاع اقتصادي خوب است، 85 تا 90‌درصد سرمايه واحدهاي تجاري کوچک از جانب دوستان، خانواده و وجوه متعلق به کارآفرينان تامين مي‌شود.


اما در طول دوره‌هاي کسادي يا كمبود اعتبار، اعضاي خانواده احتمالا يكي از معدود منابع تامين سرمايه براي اغلب کارآفرينان تازه‌کار هستند.
وقتي منابع مالي براي كسب‌وكار از اعضاي خانواده دريافت مي‌شود، بسيار اهميت دارد كه همه به‌طور کامل درگير اين قضيه شوند تا بفهمند وارد چه فعاليتي شده‌اند.
اعضاي خانواده به دلايل زيادي سرمايه را فراهم مي‌سازند؛ برخي بر اثر حس نوع دوستي برانگيخته شده‌اند؛ آنها صرفا مي‌خواهند به کارآفرين کمک کنند تا کارش را شروع كرده و موفق شود. ديگران ممکن است به‌دليل حرص و آز تحريک شده باشند؛ آنها اين سرمايه‌گذاري را راهي براي استفاده از موقعيت کارآفرين جهت رسيدن به ثروت و شهرت مي‌بينند.
اما ارائه كمك مالي به هر دليلي كه مي‌خواهد باشد، مرزهاي تعريف شده و انتظارات روشن بايد برقرار گردند. اينجا برخي قواعد حركت در اين مسير ذكر مي‌شود:
1) هرگز پولي را که از عضو خانواده براي کسب و كار مي‌گيريد به عنوان«هديه» در نظر نگيريد؛ بايد اين پول را همانند يک وام يا سرمايه‌گذاري رسمي تلقي كنيد. به عضو ذينفع خانواده يک طرح تجاري رسمي ارائه دهيد که در آن جزئيات به‌طور کامل بحث شده باشد.
2) بايد هر وام دريافتي از اعضاي خانواده يک قرارداد رسمي داشته باشد که نرخ بهره و شرايط پرداخت در آن مشخص شده باشد. براي کمک به کارآفرين، امكان به تاخير افتادن پرداخت‌ها وجود دارد، اما بابت اين دوره تاخير بايد بهره تعلق گيرد و نهايتا اصل وام بازپرداخت شود.
3) هيچ وامي را بدون نرخ بهره در نظر نگيريد. چون اگر براي وام نرخ بهره معقولي در نظر نگيريد، عواقب مالياتي براي همه خواهد داشت.
4) اگر پول به صورت مشاركت در سرمايه‌گذاري وارد مي‌شود، عضو خانواده اکنون شريک کارآفرين است. بدين معنا که او نيز از حقوق معيني مثل هر سهامدار در يک كسب‌وكار خصوصي برخوردار است، که مي‌تواند شامل اتخاذ تصميمات عمده خاصي همچون فروش شرکت باشد.
ارسال گزارشات
بايد اطلاعات مالي کامل را حداقل يکبار در سال در اختيار همه سرمايه‌گذاران گذاشت.
اگر كسب‌وكار سودآور است، آنها احتمالا بابت ماليات بر اين سود مديون خواهند شد. همه اين موارد بايد قبل از اينکه هر گونه وجوه سرمايه‌گذاري پذيرفته شود، روشن گردد.
خواه پول به عنوان يک وام يا يک سرمايه‌گذاري تلقي شود، كارآفرين بايد به طور منظم اخبار خوب و بد را به اطلاع برساند. به صورت منظم در فواصل سه ماهه يا حتي ماهانه، خلاصه گزارش‌هايي از دستاوردهاي حائز اهميت، چالش‌ها و رويدادهاي عمده ارائه شود.
همه اين گام‌ها كمك خواهد كرد تا موضوعاتي كه مربوط به كسب‌وكار هستند اكيدا در حيطه كاري باقي بمانند و مباحث مربوط به خانواده به عنوان موضوعات خانوادگي باقي بمانند. از اينها گذشته هر سال روز شکرگزاري فرا مي‌رسد و اجازه ندهيد معاملات كاري و امور تجاري، شام خانوادگي را خراب كند.

منبع : دنیای اقتصاد

خانواده امن و ایمن

www.amnoimen.ir


 

+ نوشته شده توسط رومی در دوشنبه شانزدهم آذر 1388 و ساعت 23:52 |


دولت نمی‌خواهد این راهبرد شگفت‌آور را استفاده کنید

تام دایسون
مترجم: امید شکیبا
در اين مطلب، مهمترين توصيه سرمايه‌گذاري كه تاكنون دريافت كرديد، ارائه مي‌شود. هرگز نباید بدون توجه به این راهبرد، دوباره سرمایه‌گذاری کنید.


این تکنیک چیزی است که وارن بافت می‌داند، سام زل می‌داند، بیل گیتس می‌داند و پیتر لینچ می‌داند. این تکنیک برای اوراق قرضه، ارز، سهام، مستغلات و پول در حساب بانکی نتیجه می‌دهد.
انيشتين اين تكنيك را قدرتمندترين نيرو در پهنه گيتي ناميد. اين باید نخستین درس مالی باشد که به بچه‌های خود آموزش می‌دهید. پس به اين مثال توجه كنيد.
سرمایه‌گذار الف در سن 26 سالگی تصميم به سرمایه‌گذاری براي سال‌هاي بازنشستگي خود می‌گيرد. او هر سال 2000‌دلار به اين كار اختصاص می‌دهد. او این پول را در پرتفویی از سهام مطمئن سرمایه‌گذاری می‌کند که 10‌درصد سود سهام می‌پردازد. او این مبلغ را تا زمان بازنشستگی در سن 65 سالگی به مدت 40 سال می‌پردازد.
سرمایه‌گذار ب شروع به سرمایه‌گذاری براي بازنشستگي در سن 19 سالگی می‌کند. او نیز 2000‌دلار هر ساله سپرده‌گذاری می‌کند و در همان پرتفوی سهام با سود 10‌درصدی سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذار ب فقط هفت‌سال پول واریز می‌کند. پس از سن 26 سالگی، او هیچ مبلغ دیگری براي دوره بازنشستگي خود اختصاص نمي‌دهد.
براي سادگي فرض كنيد پرتفوی سهام آنها هیچ‌گونه افزایشي در قیمت سهام را نشان نمی‌دهد. آنها صرفا هر سال 10‌درصد سود سهام را دريافت مي‌كنند كه مجددا سرمايه‌گذاري مي‌كنند. در سن 65 سالگی، این دو سرمایه‌گذار، مانده حساب‌های خود را با هم مقایسه می‌کنند.
هر چند که سرمایه‌گذار ب فقط هفت سال بابت دوران بازنشستگي خود سرمايه‌گذاري كرد، او در انتها پول بیشتری نسبت به سرمایه‌گذار الف داشت که 40سال متوالي پول پرداخت. علت این است که سرمایه‌گذار ب هفت سال زودتر از الف شروع کرد. بنابراین در زمانی که سرمایه‌گذار الف شروع به پرداخت اولین مبلغ کرد، سرمایه‌گذار ب 22،995دلار انباشت کرده بود و پرتفوی وی هر ساله 2296‌دلار سود عایدش می‌کرد.
این مثال نشان‌دهنده قدرت باور نکردنی بهره مرکب است. وارن بافت، پیتر لینچ، سام زل و بیل گیتس همگی از آن برای ثروت‌اندوزی استفاده کردند. زیبایی آن در این است که مطمئن است، از لحاظ رياضی قطعی است و هر کسی قادر به انجام آن است.
برای اینکه پولتان را چند برابر‌سازید نياز به چهار چیز دارید:
1) بهره مرکب نياز به زمان دارد. هر چقدر زمان بیشتری به آن اختصاص دهید، پول بیشتری برایتان خلق خواهد کرد؛ به همین دلیل است که بسيار مهم است به كودكان خود درباره بهره مرکب آموزش دهید. زمان نیروی رانش است.
2) نياز به تعهد دارید. بهره مرکب خسته‌کننده است. اين كار نيازی به خرید و فروش، پیش‌بینی يا ریسک‌پذیری ندارد. علت این است که ریسکی وجود ندارد. اکثر مردم ابزارهاي خودکنترلی کافی ندارند تا اجازه دهد سرمایه‌گذاری را برای دوره زمان طولانی نگه دارند.
3) نياز به پس‌انداز کردن دارید. هیچ‌کس دوست ندارد پولش را پس‌انداز کند؛ خصوصا یک جوان 19 ساله؛ اما برای اینکه بهره مرکب نتیجه دهد، نياز است که از سنین جوانی پس‌انداز کنید.
4) سرانجام نياز به یک سرمایه‌گذاری مطمئن دارید که بهره يا سود سهام به وجود می‌آورد. وقتی طی سال‌های بسياری از بهره‌ مرکب استفاده کنید افزایش‌های اندک در عایدی به افزایش‌های عظیم در ثروت شما تبدیل می‌شود؛ اما اینک دولت هر کاری می‌تواند می‌کند تا جلوی استفاده از این تکنیک شگفت‌آور را بگیرد. نرخ‌های بهره را به صفر می‌رساند. عرضه پول را بالا می‌برد، نرخ‌های بهره واقعی را تضعیف می‌کند و مایل به گرفتن ماليات از سود سهام و بهره است.
خوشبختانه هنوز راه‌هایی برای اینکه از بهره مرکب نتیجه بگیرید، هست، اگر خواهان ثروتمند شدن هستید باید پرتفویی از سرمایه‌گذاری‌های ایمن و با عایدي‌های بالا که هر سال به آن می‌افزایید به وجود آورید و اجازه دهید مبالغ اندكي پس‌انداز به مدت 40 سال درهم‌آمیخته شوند. سرانجام به آسانی خواهید توانست یک‌میلیون‌دلار و احتمالا بیشتر را انباشت کنید.
منبع: خبرنامه دیلی ویلث  


دنیای اقتصاد

خانواده امن و ایمن 

www.amnoimen.ir

 

+ نوشته شده توسط رومی در دوشنبه شانزدهم آذر 1388 و ساعت 23:50 |


عصر جدید با سازمانهای پیچیده، پویا و متحول همراه خواهد بود. در این سازمانها، مرزهای سنتی موجود از بین خواهد رفت، فرهنگ های مختلف در هم خواهـند آمیخت و در زیر پای فرهنگهای غنی‌تر ناپدید خواهند شد.

عصر جدید با سازمانهای پیچیده، پویا و متحول همراه خواهد بود. در این سازمانها، مرزهای سنتی موجود از بین خواهد رفت، فرهنگ های مختلف در هم خواهـند آمیخت و در زیر پای فرهنگهای غنی‌تر ناپدید خواهند شد. بسیاری از مشاغل دوباره طراحی خواهند شد و ورود فناوری اطلاعات تغییراتی در ساختار سازمانها به وجود خواهد آورد.
در این مقاله همانطور که در عنوان آن نیز مشخص است، سعی خواهد شد تا نقش مدیریت در سازمانهای مجازی مشخص شود.
همچنین این مقاله به مواردی همچون تعاریف و ویژگیهای مهم سازمانهای مجازی، اداره مجازی و انواع آن، همکاری مجازی، رهبری و نقشهای آن در سازمانهای مجازی اشاره شده است.
● مقدمه
همچنانکه آلوین تافلر (۱۹۹۰) در دوره چهارم از موج سوم تمدن بشری اشاره کرده، در دهه گذشته تغییرات بسیار شگرفی در ساختار سازمانها پدیدار شده است. در این میان ساختارهایی در حال تشکیل است که پیش از این وجود نداشت. بسیاری از این تحولات و در حقیقت زیربنای اصلی تمامی این تغییرات، گرایش به ایجاد سیستم های یکپارچه رایانه ای است که با معرفی سخت افزارها و نرم افزارها و وسایل ارتباطی پیچیده در سطح دنیا توام است.
● مفهوم سازمانهای مجازی
یکی از ساختارهای جدید سازمانی همان سازمانهای مجازی است. تعریف استانداردی از این نوع سازمانها در دسترس نیست، اما برای نشان دادن طیف وسیع تعریفهای ارائه شده از این نوع سازمانها به طور خلاصه تعاریف زیر را می آوریم:
▪ سازمانهای مجازی در واقع نوعی از سازمانهای شبکه ای هستند که فاقد هسته مرکزی دائمی‌اند. (رضائیان، ۱۳۷۸، ص۳۲۶)
▪ سازمان مجازی یک سازمان کوچک و مرکزی است که منابع اصلی خود را از سایر سازمانها تامین می کند. یک سازمان مجازی از نظر ساختار بسیار متمرکز است و بندرت دارای واحدها و دوایر تخصصی یا وظیفه ای است. (Robbins, ۲۰۰۷)
▪ سازمان مجازی بسیاری از فعالیتهای خود را از منابع خارجی تامین می کند و ساختاری به وجود می‌آورد که در آن به جای انجام وظایف سنتی در هر واحد داخلی، واحدهای خارجی عهده دار انجام آن وظایف شوند. (Handy, ۲۰۰۴)
▪ سازمان مجازی را شبکه موقتی از واحدها و سازمانهای مستقل دانسته اند که شامل تولید کنندگان، مشتریان و رقباست. این واحدها به وسیله فناوری اطلاعات به هم پیوند می خورند و قدرت می یابند تا از فرصتهای جدید نهایت استفاده را ببرند. (Goldman et al., ۲۰۰۶)
● ویژگیهای سازمانهای مجازی
ویژگی این سازمانها اصولا با عناوینی مانند غیر سلسله مراتبی، افقی و جهانی مطرح می شود. اما به طور خلاصه می توان این ویژگیها را در پنج ویژگی اصلی زیر خلاصه کرد.
الف) ساختارهای افقی: ظهور سازمانهای افقی به عنوان پاسخی به تشدید رقابت در محیط‌های عملیاتی است که توسط افزایش رقابت جهانی و پیشرفتهای اخیر در فناوری اطلاعات و حمل و نقل ایجاد شده است. افقی شدن سازمانها سطوح مدیریت در سازمان را کاهش می دهد و منابع انسانی را پراکنده می کند.
ب) جهانی شدن: با توجه به گسترش تجارت جهانی و شبکه ارتباط فرا مرزی، دیگر شرکتها و سازمانها جنبه محلی بودن خود را از دست می دهند و در چرخه فرایند بین المللی قرار می گیرند.
ج) ارتباط ماشینی: عصر آینده عصر ارتباطات است؛ اما نه ارتباطی از جنس گذشته بلکه ارتباطاتی که به وسیله ابزار آلات ماشینی مانند کامپیوتر انجام خواهد شد. در این سازمانها دیگر از تعاملهای گرم گذشته خبری نیست، بلکه کارفرمایان و نه رهبران سازمان با استفاده از کامپیوترهای شخصی با هر فرد دلخواه ارتباط برقرار می کنند. فروشندگان می توانند به وسیله یک شبکه محلی با هم ارتباط داشته باشند. براساس این خاصیت ارتباطات کامپیوتری به عنوان وسیله ای برای هدایت فعالیتهای اساسی سازمان و همزمان افزایش نقش ارتباطات رو در روی غیر رسمی با هدف حفظ یکپارچگی سازمان، جایگزین ارتباطات رو در رو افراد در سازمانهای سنتی خواهدشد.
د) همکاری و رقابت بین سازمانی: شرکتهای مجازی به وسیله همکاری بین گروهی هم افزا نه تنها با هم همزیستی خواهند داشت، بلکه باعث رشد و پرورش یکدیگرمی شوند.
ه- در گیری پویا: درگیری پویا نگرشی است که" زمان" و" روابط انسانی" و مدیریت را وادار به بازنگری در مورد نگرشهای قبلی در رویارویی با تغییر سریع و مداوم می کند. پویایی در مقابل ایستایی، حاکی از رشد و فعالیت مداوم و درگیری در مقابل کناره گیری، معرف ارتباط زیاد با دیگران است. (Cohen & Mankin, ۲۰۰۵)
● اداره مجازی
در اداره مجازی فناوری جایگزین بسیاری از فضاهای فیزیکی می شود. در فلسفه اداره مجازی، کار را عملی می دانندکه باید انجام گیرد نه جایی که فرد باید به آنجا برود. در مطالعه ای که انجام گرفته است، انواع ادارات مجازی را بر روی یک پیوستار طبقه بندی شده اندکه هر چه از یک طرف پیوستار به طرف دیگر حرکت کنیم، میزان زمانی که فرد خارج از سازمان است، بیشتر می شود. به این ترتیب انواع ادارات مجازی عبارتند از:
الف) موردی: درابتدای پیوستار نوعی اداره مجازی قرار دارد که در آن کارکنان دارای دفاترثابت هستند، اما در مواردی کارها را درخانه انجام می دهند.
ب) مهمانخانه‌ای: کارکنان دفاترثابت ندارند، اما وقتی به دفتر نیاز دارند، آن را از اداره مرکزی درخواست می کنند و از دفتری برای مدتی معین استفاده می کنند.
ج) وابسته: کارکنان دفاترثابت ندارند و در حرکت‌اند، اما باید در فواصل زمانی مشخصی به واحد اداری مراجعه کنند و گزارش بدهند.
د) کار در خانه: کارکنان سازمان هیچ نوع دفترکاری ندارند و در خانه مشغول کار هستند. یک میز کوچک کار، یک تلفن و یا یک کامپیوترشخصی وسایل آنان را تشکیل می دهدکه ازسوی سازمان در اختیار آنان قرار می گیرد.
ه) کاملاً متحرک: کارکنان کاملاً متحرک هستند و حتی در خانه هم محل کار خاصی ندارند. در طول روز به محلهای کار مربوط به مشتری می‌روند و تلفن وکامپیوترکیفی را به همراه دارند. (الوانی،۱۳۷۷، صص۳-۲)
● رهبری
امروزه مفاهیم" رهبری" و" ابداع" جایگزین مفاهیمی چون" مدیریت" و "پیروی از رسوم و عقاید" شده است و سازمانهای هوشیار و آگاه رهبران را جایگزین مدیران کرده اند. جایگزینی رهبری و رهبر به جای مدیریت و مدیر فقط بازی با کلمات نیست؛ رهبران عناصر محوری سازمانهای فعال در بازارهای جهانی امروزی هستند.
رهبران باید توانایی و قدرت مدیریت داشته باشند. اما برای موفقیت سازمانهای مجازی رهبران سازمان و نه مدیران باید فرهنگی را ایجاد کنند که به ارتباطات، یادگیری و سرمایه گذاری متنوع ارزش بدهد. رهبری از طریق ارتباطات، تخصیص منابع و الگوسازی رفتارهای مطلوب در موفقیت این‌گونه سازمانها تاثیر می گذارد. (افجه، ۱۳۸۰)
● شایستگیهای رهبران سازمانهای مجازی
در اینجا عمده ترین موارد کاری رهبری در سازمانهای مجازی را بررسی می کنیم:
الف) هدایت و مدیریت عملکرد
اگر چه استقلال و ساختارهای افقی و مشارکت در سازمانهای مجازی از مفاهیم اصلی موفقیت است، ولی نباید فراموش کرد که رهبر سازمان مجازی است که تشخیص می دهد، خود مختاری برای اعضای داخل یک ساختار مشخص لازم است. این هدایت عملکرد در دو سطح جمعی و انفرادی قابل بررسی است:
۱) هدایت عملکرد جمعی: فعالیت رهبران در این سطح به شرح زیر است.
- ایجاد بینش و فلسفه وجودی سازمان در اعضا: در یک سازمان مجازی درک واضح و مشترک بینش، فلسفه وجودی و راهبرد موجب هدایت فعالیتهای اعضای سازمان در موقعیتهای با ابهام زیاد می‌شود.
- مذاکره با افراد سازمان در مورد مسئولیتهای آنان در رابطه با یکدیگر: چون در این گونه سازمانها افراد نمی توانند همدیگر را ببینند، وجود یک درک مشترک از نقشها و مسئولیتهای خود و دیگر اعضا بسیار مهم است که این کار وظیفه رهبران است.
- ارائه دهنده باز خورد: برخلاف سازمانهای سنتی در سازمانهای مجازی امکان رد و بدل بازخورد در مورد پیشرفت کارها به صورت روزانه وجود ندارد. بنابراین با ایجاد کنفرانس‌های هفتگی از طریق اینترنت و ویدیوکنفرانس رهبران این وظیفه را انجام می دهند.
۲) هدایت فردی: رهبران سازمانهای مجازی باید بازخورد بموقع در مورد عملکرد اعضا را به آنها بدهند وآنها این کار را به وسیله گزارش گیری از مشتریان و دیگر همکاران آنها که با او در ارتباط و تعامل ماشینی هستند، انجام می دهند.
ب) به کارگیری فناوری متناسب
رهبر سازمان مجازی باید قادر به انتخاب فناوری متناسب با وظیفه سازمان و اعضای سازمان باشد. رهبر سازمان مجازی از روشهای همزمان برخط برای موضوعات مبهم و پیچیده مثل جلسات طوفان مغزی، دستیابی به همراهی و توافق گروهی و یا روشهای غیرهمزمان که در آن لازم نیست افراد هم زمان برخط باشند، برای تبادل اطلاعات و به روز کردن آنها استفاده می‌کند.
پ) مدیریت در خلال فرهنگها
چالشی که در این زمینه رهبر سازمان با آن مواجه می شود، درک تفاوتهای فرهنگی بین اعضای تیم و استفاده از آن به عنوان مزیت است. رهبران سازمان مجازی باید دیدگاههای چند فرهنگی را بین اعضا گسترش دهند؛ برای این کار باید مبانی فرهنگی خود و مبانی فرهنگی کارکنان را کاملا بشناسند.
ت) کمک به توسعه آینده شغلی
یکی از دغدغه های کارکنان سازمانهای مجازی نگرانی از آینده شغلی است رهبران این سازمانها باید نگرانیهای افراد را پیش‌بینی و راهبردهای لازم را برای آن تدوین کند.
ث) ایجادشبکه
رهبران سازمانهای مجازی در ابتدای تشکیل سازمان بیشتر وقت خود را صرف ایجاد ارتباطات و شبکه های بین مرزها می کنند. مانند ارتباط با مدیران حوزه های مختلف، مشتریان، دیگر افراد خارج سازمان، عرضه کنندگان و سرمایه گذاران. بیشتر وقت رهبر صرف پیدا کردن راههایی برای ایجاد ادراک مشترک بین شرکای خارج سازمان نسبت به پروژه ها و اهداف آنها می شود. رهبر باید جهت به دست آوردن و جذب منابع مورد نیاز از مناطق مختلف به ایجاد شبکه بپردازد.
ج) ایجاد اعتماد و حفظ آن
از دیگر وظایف رهبران سازمانهای مجازی ایجاد اعتماد بین اعضاست. ما در محیط واقعی با چندبار ارتباط با افراد می توانیم تشخیص دهیم آیا قابل اعتمادند یا نه، ولی وجود ارتباطات غیر رو در رو و ماشینی در سازمانهای مجازی فرصت این کار را از ما می گیرد. بنابراین در یک سازمان مجازی ایجاد اعتماد، نیازمند آگاهی و تلاشهای برنامه ریزی شده بیشتری توسط رهبران است.
چ) مدیریت گروه افزارها
گروه افزارها یا همان سیستم های الکترونیک که سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری را با هم ترکیب و یکپارچه می کنند، در یک نوع طبقه بندی به دو دسته تقسیم می شوند:
- سیستم کنفرانس های ویدئویی رومیزی: این سیستم ها امکان تعاملات رو در روی کارکنان را فراهم می کنند. به این صورت که یک دوربین دیجیتال کوچک بر روی نمایشگر قرار می گیرد و امکان مشاهده تصویر اعضا را برای یکدیگر فراهم می کند. با استفاده از این سیستم ها علاوه بر انتقال صدا و تصویر، کاربران می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و فایل های اطلاعاتی را رد و بدل کنند.
- سیستم نرم افزارهای همکاری: نرم‌افزارهای همکاری برای افزایش فعالیتهای گروهی و تـوانـمندسازی فراینـدهای تیم های کاری طراحی شـده‌اند. شـکل دیگـر این سـیستم ها، سیستم پشتیبان گروهی است که برای تصمیم گیری گروهی طراحی شده است. به کمک سیستم های پشتیبان گروهی، جلسات طوفان مغزی و تصمیم گیری و دیگر فعالیتهای خلاق به منظور ایجاد ایده ها و پیشنهادها براحتی انجام می شود.
● نتیجه گیری
تقریبا می توان گفت مقوله ساختارهای جدید سازمانی بعد از سخنرانی پیتر دراکر (۱۹۶۸) در مورد جهان فرا- مدرن و کارمندان دانش مدار مورد توجه قرار گرفت که البته بعد از آن کسانی مثل جک ولش و آلوین تافلر به تحقیقاتی در این باره پرداختند.
درواقع سرشت فرایندی که منجر به ایجاد شبکه اینترنت گردیده است، این امکان را فراهم می سازد که هر کس و در هر سطحی از سازمان بتواند با آن ارتباط برقرار و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کند و برای این کار هیچ متولی و مسئول واسطه ای نیز نیاز نیست.
با وجود مطالب گفته شده در بالا رهبری در سازمانهای مجازی عصر نوین چگونه خواهد بود؟ آیا برای رهبری در سازمانهای مجازی می توان یک رویه غالب و استاندارد تعیین کرد؟ اما آنچه که مشخص است، رهبری در سازمانهای مجازی امروز جای مدیریت را خواهد گرفت و این رهبری نیازمند مهارتهای جدیدی است که آن را مقتضیات زمان مشخص خواهد کرد.

منبع:
-۱ الوانی، سید مهدی (۱۳۷۷): سازمان های مجازی، مدیریت دولتی، شماره۴۲.
-۲ افجه، سید علی اکبر (۱۳۸۰): مبانی فلسفی و تئوری های رهبری و سازمانی، انتشارات سمت، تهران.
-۳ رضاییان، علی (۱۳۸۰): مبانی سازمان و مدیریت، انتشارات سمت، تهران.
۴-Goldman, S., et al (۲۰۰۶)."Competitors and Virtual Organizations". NewYork: Van Nostrand Reinhold.
۵-Handy, C. (۲۰۰۴). "Trust and Virtual Organization". Harvard Business Review: May-June.
۶-Robbins, S. (۲۰۰۷). "Managing Today". Macmillan Press Ltd Publication, Ch ۸.
بقیه منابع در دفتر نشریه محفوظ است.
علیرضا مقدسی: کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیئت علمی دانشگاه امام رضا (ع)
محمد سلطانی: عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور – واحد مشهد

منبع : سایت آینده نگر
سایت امن و ایمن www.amnoimen.ir
 
+ نوشته شده توسط رومی در چهارشنبه چهارم آذر 1388 و ساعت 3:13 |
 

نویسنده: جاناتان ميد
مترجم: مژده دل قندی و امید شکیبا
آينده محل کار قطعا در حال تغيير است. قواعد جديد بسياري براي كار داريم كه بازي را تغيير مي‌دهند.


سايت‌هاي ارتباط اجتماعي مثل تويتر و فيس بوك، شيوه تعامل در زندگي و كسب‌وكار را تغيير مي‌دهند. گفت‌وگو در تويتر و دسترسي به ابزارهايي مثل «گوگل ترند» بازاريابي را متحول كردند. همچنين به نظر مي‌رسد جنبشي در نوع نگاه افراد و بنگاه‌ها به روش كاركردن ديده مي‌شود. مشاهده مي‌کنيم كه مردم بيشتري درباره درآمد منفعل ياد مي‌گيرند و اينكه معامله وقت با پول احمقانه است. از اينها گذشته، بسيار منطقي است كه ارزش كار را با نتايج بسنجيم. مديران زيادي به اين تشخيص رسيده‌اند که معنا ندارد به كسي بابت «حضورش» در محل كار پول بپردازند. «ارزش» و فايده‌اي كه آنها ارائه مي‌دهند سنجه واقعي ارزشمند بودن‌شان است. منافع زيادي از قطع روابط با ملت همكار و هم اتاقي وجود دارند.
1 - کار کردن در هر جايي:
اين يکي از مشهودترين منافع است، اينطور نيست؟ اگر از «مكان اختصاص يافته» به خود راضي نيستيد، براي گشتن و کار کردن در هر جايي با ارتباطات بي‌سيم (اينترنت) آزاد هستيد. بعضي از مديران اغلب در وسط يک سفر ماهيگيري يا درون كابين خصوصي پناهگاه اسکي کار مي‌کنند. اين‌گونه نيست که اين کار زمان شخصي‌شان را کاهش دهد، بلکه به آنها تحرک بيشتري براي انجام اين سفرها و انتخاب محل کار مي‌دهد.
2 - کنترل کامل بر طراحي فضاي کاري: هر چند كه من هرگز در جايي با قوانين سفت و سخت درباره دکور اتاق کار نکرده‌ام، مي‌دانم برخي نگفته‌ها و سكوت وجود دارند. اگر از خانه کار کنيد، تصميم‌گيرنده هستيد. بعيد نيست نبود رنگ زرد و روشنايي لامپ‌هاي مهتابي روحيه شما را افسرده کند.
3 - حواس پرتي کمتر: شايد به نظر برسد خلاف اين درست است زيرا وقتي به آن بينديشيد ممکن است فکر کنيد در خانه حواس پرتي بيشتر است. اما حداقل در مورد خود من خلاف اين صدق مي‌کند. رفت و آمد همکاران، جلسات في‌البداهه و هم اتاقي‌هاي مزاحم كه دوست دارند با هر کسي در اداره بلند حرف بزنند، وقفه‌‌هاي دائمي هستند. در خانه ممکن است وسوسه شويد تلويزيون تماشا کنيد، اما حداقل روي حواس پرتي‌هاي فوق کنترل داريد.
4 - زمان انعطاف‌پذير: تصميم مي‌گيريد چه زمان کار کنيد و چه زماني استراحت کنيد. از ساعت و جدول زماني آزاد شده‌ايد. ممکن است پروژه‌هاي خاص، جلسات يا ضرب‌الاجل‌هايي داشته باشيد که نياز به توجه به آنها داريد، اما انعطاف‌پذيري بيشتري درباره زمان کار کردن و چگونگي سازماندهي زمان‌هاي كاري داريد.
5 - تمرکز بيشتر روي نتايج نه حضور فيزيکي: وقتي روي نتايج متمرکز شويد، تمايل براي حفظ بيشتر کيفيت و همکاري داريد. وقتي بر روي حضور متمرکز شويد، احساس انزجار از کاري که انجام مي‌دهيد داريد. بيشتر انرژي شما صرف فکر کردن درباره اينکه چه زماني محل را ترک خواهيد کرد يا اينکه با تاخير حضور نيابيد، ‌شود.
6 - زمان بيشتري با خانواده: از آنجا که انعطاف‌پذيري بيشتري در جدول زمان‌بندي خود داريد، مي‌توانيد تصميم بگيريد زماني که خانواده درگير كارهاي خود هستند کار کنيد و زمان استراحت را زماني که آنها دور هم هستند، بگذاريد.
7 - کار با لباس راحت: شايد شما کار کردن با لباس خواب را نخواهيد، بسيار خب، اما حداقل اين شما هستيد که تصميم مي‌گيريد چه بپوشيد. هيچ فشار اجتماعي براي به نظر رسيدن به يک شيوه معين يا منطبق شدن با يک دستورالعمل خاص لباس وجود ندارد. فرديت شما سركوب نمي‌شود.
8 - يوگا در ميز کار: نمي‌توانم حساب کنم چند بار مي‌خواستم كار را متوقف كنم و در طول کار ورزش كنم. چون ساختمان ما سالن ژيمناستيک توکار ندارد، گزينه مطرح نيست. من مي‌توانم هر قدر که مي‌خواهم شنا روي زمين و راست نشستن انجام دهم، اما سپس وحشت به هم خوردن تمرکز را دارم، با کار از خانه، مشکل حل شده است.
9 - سفرهاي درون شهري کمتر، آلودگي کمتر: اين دو به هم آميخته‌اند. وقتي سفر درون شهري نداريد، هر روز ساعات زيادي را با ماشين، دوچرخه و مترو سپري نمي‌کنيد. اگر در محل زندگي شما ترافيک جهنمي است، مشاهده مي‌کنيد که روزانه بيش از 2 ساعت از وقت‌تان بيهوده تلف مي‌شود. با کار از خانه؟ فقط بيدار شده و همانجا هستيد. از وسيله نقليه‌تان نقل و انتقال و آلودگي منتشر نمي‌شود. آلودگي و ترافيک کمتر، بسيار عالي است.
10 - ساعات کاري کمتر: اجازه دهيد رو راست باشيم، اغلب ما 100‌درصد زمان کاري خود را عملا صرف کار کردن نمي‌کنيم. جست‌وجو در اينترنت، ادامه دادن با تويتر. چندين بار رفتن به سمت آب سرد کن و حرف‌هاي کوتاه بي‌ارتباط به شرکت کارهايي است که انجام مي‌دهيم. اگر احتياج به حضور 8 ساعتي در اداره برداشته شود ما احتمالا در استفاده زمان‌مان کارآتر خواهيم بود. مطمئنا مجبوريد در برابر وسوسه گذراندن وقت با اينترنت و آنلاين بودن و جست‌وجوي سايت‌ها مقاومت كنيد، اما حداقل شما آن را بر اساس از زيركار دررفتن انجام نمي‌دهيد، زيرا اين وقت خودتان است.
مدتي پيش درباره فوايد آموزش شخصي در مقابل کلاس‌هاي آموزشي نوشتم. منظور من برتري يکي بر ديگري نبود. هدف من نشان دادن گزينه‌اي بود که اغلب خيلي راحت بي‌توجه يا استفاده نكرده از آن مي‌گذريم. تصور مي‌كنم در بسياري حالات، اجراي تركيبي و كل‌نگر پاسخ است.
به همين ترتيب در اين مقاله سعي در بيان برتري کار از خانه ندارم. مطمئنا خطراتي براي شغل آزاد و کار از خانه وجود دارد. در هم ريختگي زمان کاري و زمان شخصي و عدم تعاملات اجتماعي دو نکته‌اي هستند که به ذهن مي‌آيند.
فقط گزينه‌ها را ارائه مي‌دهم. بديهي است پاسخ مناسب يك شخص، براي شخص ديگر مناسب نيست. من مي‌گويم به هر حال جايي که اغلب مي‌پنداريم گزينه‌اي وجود ندارد زمينه شگرف امکانات وجود دارد البته اگر جرات داشته باشيم اعتقاداتمان را به چالش بکشيم. جايي که اغلب ديوارها را مي‌بينيم اصلا ديواري وجود ندارد. آنها به سادگي فرصت‌هايي براي رشد كردن ما هستند.
اينکه چگونه رييس‌تان را متقاعد کنيد به شما اجازه کار در خانه بدهد، فقط از او درخواست کنيد آزمايشي يک روز در هفته به مدت 4 هفته اين کار را انجام دهيد تا ببينيد چگونه است. اگر بازدهي شما در آن روزها افزايش يابد يک اهرم اتكايي براي شما و يک انگيزه براي رييس شما خواهد بود. ممکن است مجبور شويد بعضي روزها براي جلسات الزامي يا بنا به ضرورت در اداره حاضر شويد، اما کار از خانه 1 يا 2 روز در هفته مي‌تواند تفاوت بزرگي ايجاد کند.
منبع : دنیای اقتصاد

سایت امن و ایمن

www.amnoimen.ir


 

+ نوشته شده توسط رومی در چهارشنبه چهارم آذر 1388 و ساعت 2:21 |
 

شاید شما  عضو یک یا چند صندوق قرض الحسنه خانگی باشید.  ماهانه پول اندکی را کنار می گذاریدتا  مبلغ وام را بدست آورید و در یک نشست دوستانه یا فامیلی  شرکت  کنید. . تجارب تلخ و شیرین این نشست ها ، انتظار لحظه های  قرعه کشی ، لحظه های  پر ازهیجان برای برندگان، امید به دفعات بعد برای کسانی که نوبتشان نشده، برنامه ریزی در طول ماه برای کنار گذاشتن سهم  مشارکت، گره گشا بودن مبلغ دریافتی، روابط دوستانه و عاطفی که  بین اعضاء شکل گرفته، گذشت ها  و تحمل ها و کنار کشیدن ها تا دوست  گرفتاری زودتر نوبتش شود و با عشق و علاقه نوبت را به او واگذارکردن. درد و دلها و انتقال تجارب ارزنده به یک دیگر، گاهی هم دلخوری و قهر و تکلفات مهمانی ها و هزاران نکته داستان فرضه الحسنه های خانوادگی و دوستانه ایرانی  دیدنی و شنیدنی ست .

حدود ده پانزده سالی  شاید هم کمی بیشتر از فراگیر شدن تجربه مثبت قرض الحسنه های خانگی نمی گذرد. این صندوق ها  عمدتاً براساس نیازهای اقتصادی، اعتماد اجتماعی ، تعاملات عاطفی و سادگی مکانیزم  راه اندازیشان است که گسترش یافتند. تجربه صندوق های قرضه الحسنه که می توان از آن به عنوان  تجربه منحصر به فردی از فعالیت های اقتصادی خانگی یاد نمود.  در حقیقت دلیل پایداری و موفقیت این صندوق ها را می توان ناشی از عوامل متعددی همچون ویژگی خود مدیریتی آنها، سهم اندک ماهانه، عدم پیچیدگی فعالیت های مرسوم اقتصادی و انصراف راحت و جانشینی بی دردسر اعضاء آن و مواردی از این قبیل دانست. در واقع این صندوق ها موفق ترین مدل تعاملات اقتصادی خانگی در ایران می باشند.

حال سوال این است آیا می شود از این مدل موفق برای گسترش کسب و کارهای خانگی استفاده نمود؟

 در واقع  هر نوع فعالیت اقتصادی نیاز به همکاری متقابل دارد. نمی توان هیچ فعالیت اقتصادی را تصور نمود که  همکاری در آن وجود نداشته باشد. حال هر چه شرایط همکاری ساده تر و آسان تر باشد احتمال عملیاتی شدن و اجرائی شدن آن بیشتر خواهد بود.

با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده توسط گروه امن و ایمن  اگر کسب و کار خانگی  در بستر یک گروه تمرکز راه اندازی شود ( در آینده ویژگی یک گروه تمرکز و نحوه ایجاد آن را منتشر خواهیم نمود، قرض الحسنه های خانگی نمونه ابتدائی آن می باشند) هزینه راه اندازی به شدت پائین خواهد آمد ، شانس موفقیت بسیار بالا رفته و ریسک فعالیت به حداقل خواهد رسید.

پس توصیه اولیه ما به شما این است

1-   قبل از راه اندازی یک کسب وکار خانگی یک گروه همکاری  بین 10 تا 20 نفر تشکیل دهید. این کار کمی مشکل است صداقت و کمی وقت مشکل را حل می کند مطمعن باشید افراد همدل در اطراف شما زیادند. با حوصله با آنها مذاکر کنید و آنها را جذب گروه همکاری خود نمائید. 

2-      صندوقی را راه اندازی نمائید یک دوره  یک ساله تا یک سال و نیم را با هم تعامل نمائید. در این مدت دوره های خانگی را برگزار نمائید.

3-   سهم  هر یک از اعضاء را مشخص نمائید گاهی این سهم را بین دو یا سه نفر هم می شود تقسیم نمود انعطاف پذیر باشید. تا دیگران راحت و آسان با شما تعامل نمایند.

4-   هرکس برنده شد به جای اینکه پول را خرج نماید حسابی  در موسسه ای مالی که از قبل مشخص شده باز نماید. پیشنهاد می کنیم این حساب ها دونفره باشد. اگر دو نفره بود هر بار دو نفر را انتخاب کنید. علت این توصیه این است که پس از پایان یک دور کامل  سرمایه اولیه راه اندازی کسب و کار جمع خواهد شده  و همچنین  گروه شما اعتباری هم در موسسه مالی به هم خواهد زده .

5-     هر کسب و کاری به مجموعه ای از مهارت ها نیاز دارد در این مدت اعضاء سطح مهارت های عمومی خود را بالا ببرند.

6-     هر یک  مسئولیت  شناسائی  20 مشتری را به عهده بگیرد تا هنگام راه اندازی  مسئله بازاریابی شما به حداقل رسیده باشد.

7-   هر یک از اعضاء گروه  نقاط و مکان های که می شود از آنجا مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز را تهیه کرد شناسائی نماید. و افزایش و کاهش قیمت آنها را در طول سال بررسی نماید.

8-   خرید های روزمره زندگیتان را گروهی انجام دهید  یعنی هر یک از شما مطمعناً آشنائی دارید که میتواند کالای را با شرایط بهتر و ارزان تر از او خرید کنید. مثلاً یکی قصابی آشنا دارد یکی بقالی یکی میوه فروشی  و غیره این کار دو فایده دارد الف- هزینه سر بار خرید شما به حداقل می رسد و با این صرفه جویی می توانید سهم صندوق را تهیه نمائید ب- تعاملات اقتصادیتان را افزایش خواهد داد به گونه ای که از یکدیگر شناخت دقیقتری بدست خواهید آورد.

9-   حراجی درون گروهی راه اندازی نمائید چیزهای دارید که نمی خواهید استفاده کنید و هم گروهی شما یا آشنای او نیاز به آن کالا دارد هر بار که دور هم جمع می شوید لیست فروشتان را ببرید همرا با قیمت و تخفیف برای لیست هم گروهیتان بازاریابی کنید. تا مهارت بازاریابی خود را افزایش دهید. ( به نکاتی در مورد بازاریابی کسب و کارهای خانگی مراجعه کنید)

10-  یادتان باشد کسی در کسب و کار خانگی موفق است که زندگی مولدی داشته باشد. سعی کنید مصرف کننده صرف نباشید.  با برنامه ریزی درون گروهی یک گروه مولد را تشکیل دهید هر یک از شما توانمندی های دارد که می تواند محصول یا خدمتی را تولید نماید این خدمات و محصولات را از یکدیگر تهیه نمائید و تخفیف درون گروهی به هم بدهید و برای همدیگر مشتری جذب کنید مثلاً یکی از هم گروهی های شما خیاطی خوب می کند یکی آرایشگری می داند ، یکی  زبان بلد است یکی کامپیوتر را به صورت حرفه ای بلد است یکی شیرینی خوبی می پزد یکی از بچه ها خوب نگهداری می کند یکی ریاضیات قوی دارد یکی  استاد انداختن شور و ترشی است ، یک سبزی و میوه خوب خشک می کند، یک مرباهایش حرف ندارد خلاصه هر یک از اعضاء گروه شما یک یا چند مهارت بلد است به آنها بها بدهید و زمینه رشد آن را فراهم نمائید شاید همان زمینه مناسب شروع کسب و کار گروه شما باشد.

11-  همدیگر را فراموش نکنید وقت مسافرت یک هدیه ارزان قیمت  ، یا زمان تولد هم گروهی یک هدیه کچلو یا یک کارت پستال وقت مراسم ها یک اس ام اس  کوتاه  هنگام مشکلات یک سر زدن و بار از دوش او برداشتن زیرا یک نفر اگر حس کند 19 تا پشتیبان دارد هرگز اعتماد به نفسش را ازدست نمی دهد

12-  بدنبال اهداف آنی و خواسته های کوتاه مدت نباشید اصول و مهارت های مدیریت اقتصاد خانواده را فرا بگیرید و هوش اقتصادی خود را تقویت کنید کلاس های گروهی بگذارید و هر بار یکی از شما تجارب موفق زندگی اقتصادیش را به دیگران انتقال دهد. راهکارهای کنترل هزینه ، ایجاد سیستم پس انداز و مدیریت و رشد دارائی را یاد بگیرید .

13-  با هم ندار باشید گرفتار چشم و هم چشمی درون گروهی نشوید اگر به این بیماری مبتلا شوید فاتحه کسب و کار شما خوانده است. این واقعیت را بپذیرید که همه نباید مثل هم زندگی کنند. آبروی شما  با چهار تیکه خرت و پرت بالا و پائین نخواهد شد. سالم زندگی کردن را ارزش بدانید و آن را دربین هم گروهی هایتان ترویج کنید مهم  این است در درگاه خدا شرمنده نباشیم

14-   هر هفته یا ماه هزینه های زندگیتان را به صورت گروهی تحلیل نمائید برای این منظور می توانید از نرم افزار اقتصاد خانواده امن و ایمن استفاده نمائید و ایرادات زندگی اقتصادی خود را پیدا کنید یادتان باشد برای رسیدن به نقطه سر به سر هزینه های  سربار کسب و کار شما با هزینه های زندگی شما جمع خواهد شد. و اگر این هزینه ها زیاد باشد هیچ وقت به نقطه سر به سر نخواهید رسید و هرگز موفق نخواهید شد.

پس از گذراندن یک دوره زمانی  یک ساله  با شرایط فوق شما به یک گروه هم دل  توانمند ، با هوش اقتصادی بالا و سرمایه کافی تبدیل شده اید آنگاه می توانید کسب و کار خود را راه اندازی نمائید. در این مرحله نیاز به یک ایده مناسب دارید که باید به طرح تبدیل شود برای این کار با  مشاورین خبره  یا با تماس با مشاورین ما در خانواده امن و ایمن این کار را انجام دهید تا بتوانید یک کسب و کار مناسب و موفق راه اندازی نمائید. به امید موفقیت روز افزون شما.

                علی سوند رومی

    اختصاصی سایت امن و ایمن

   www.amnoimen.com

     www.amnoimen.ir 

 

  

   

+ نوشته شده توسط رومی در یکشنبه یکم آذر 1388 و ساعت 20:46 |